Založ si blog

Červený šéfredaktor

KNIHA S ČERVENOU OBÁLKOU

Pri čítaní čerstvo vydanej knihy „Leopold Podstupka – Povolaním šéfredaktor“ (vydalo OZ Klub Nového slova vo vydavateľstve CCW Bratislava 2020), ktorú zostavili Oľga Gáfriková a Emil Polák o šéfredaktorovi Nového slova, týždenníka, vydávaného v minulom režime, si človek uvedomí, že nič nie je len čierne a biele. Alebo len červené, či hnedé.

Za osudom každého človeka sa skrýva spleť vzťahov, faktov a súvislostí, ktoré vytvárajú mnohovrstvennú osobnosť. Platí to v každom režime. 

Mne sa pomocou tejto knihy ozrejmili mnohé doteraz zdanlivo absurdné a nepochopiteľné súvzťažnosti s presahmi až do súčasnosti. Na niektorých som sa dobre zabával, pri iných ma zamrazilo.

Na odľahčenie ma napríklad zaujala fotografia, na ktorej je s obrazom Gustáva Husáka a s budovateľským heslom v pozadí, v spoločnosti Emila Poláka a Františka Višvádera mladučká gymnazistka Lucia Piussi (budúca speváčka a herečka) pri vyhodnotení stredoškolskej súťaže Nového slova v roku 1988. Alebo to, že svoje básničky Vojtechovi Mihálikovi do literárnej prílohy Nového slova mladých neúspešne posielal aj istý Andrej Kiska. V redakcii Nového slova okrem iných roky pracoval Marián Leško, súčasný poradca prezidentky

V každom prípade je vydanie tejto knihy užitočným činom, pomocou ktorého sa zmapovala časť žurnalistickej histórie socialistického Československa a Slovenska. A ukazuje, ako má vyzerať poctivá žurnalistika, samozrejme, ak si odmyslíme jej politické zafarbenie. Ako sa má tvoriť a vyzerať skutočné publicistické remeslo, v porovnaní so súčasnou produkciou ľudí, ktorí sa hrdo nazývajú „novinári“.

.:.
Anton Pižurný
26. novembra 2020

T27 SJJ Senec

S M

05.03.2021

MÁGIA ŠTIAVNICKÁ (Pocta Majstrovi MS) Stále snívam stoicky stabilný sťa sťatý statný solitér so svetu svietiacou sladkou silou so spanilým sedatívom sakrálneho svedomia so Sezamovou spolo/čnosťou. Si skvelý splnený sen stíšená samotou strateného srdca spáleného skvostného smútku so slzou spanilého spánku. Mágia mesta miléniových mileniek mužov mocných, mesta [...]

P o k o r a ?

04.03.2021

Nové pády

03.03.2021

⚫ NOVÉ PÁDY Prvý pád: Kto Komu Kedy Druhý: Koho Ako Tretí: Čo Za koľko Štvrtý: Nikto Piaty pád: Daj! Šiesty pád: O kom Na čo Siedmy: S kým S čím Koľkokrát Osmy pád: Na nos Deviaty: Vlády. .:. © AP

Polícia SR

Neznáme osoby požadujú vyhrážkami od vlády demisiu, hrozia likvidáciou budov či áut

05.03.2021 23:33

Výhražným letákom sa zaoberá okrem polície aj Slovenská informačná služba. Zisťujú, či nejde o možný teroristický útok.

Gelnica osada karantena

Prokurátor v kauze policajnej razie v osade ustúpil od obžaloby u piatich Rómov

05.03.2021 19:23

Pri kontroverznej akcii z júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov.

čaputová

Čaputová si pripomenula obete covidu: Odišli dcéry, matky, otcovia, kamaráti

05.03.2021 18:56

Pred Prezidentským palácom zapálili sedem sviečok.

Ide o pravdu, Gábor Grendel,

Grendel v Ide o pravdu: Výmena Matoviča? Radšej predčasné voľby

05.03.2021 17:51

Koalícia krízu prekoná. „Od Remišovej ani Sulíka som nepočul žiadne ultimáta,“ povedal v relácii Ide o pravdu podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO).

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 213
Celková čítanosť: 281412x
Priemerná čítanosť článkov: 1321x

Autor blogu

Kategórie