Založ si blog

Čertov vynález

Tabula rasa našej pamäte je skvelá vec. Ako školáčikovia s prstami bielymi od kriedy sme na jej čiernu tvár začali písať naše spomienky na časy, keď sme boli ešte boli čistými bytosťami, iba s dedičným pokladom príbehov a činov našich rodičov a predkov. O dedičných hriechoch naša pamäť milosrdne mlčí.

Ako malí chlapci lozíme po našich rodostromoch, ešte nevedomí v prítomnosti, ale v tušení súvislostí ďalších dejov. Ako malí chlapci, presvedčení o tom, že vždy zvíťazí ten, kto je spravodlivý, putujeme dodnes po tejto hrboľatej zemi a korene našich rodostromov sa stávajú našou korunou.

.:.

Moja prvá spomienka, najďalej, pokiaľ mi siaha Pamäť, sa vynára sivomodrasté svetlo televízora, ktorý sme mali v našej rodine prví v obci. Naša rodina, naši milí susedia (a nielen oni) chodievali ku nám sledovať tento vynález, ktorý síce vtedy vysielal len jeden program, ale jeho úžasné spodobovanie reality bolo také fascinujúce, že sa mu jednoducho nedalo odolať. Čertov vynález.

Dospelí si dokonca priniesli aj vlastné stoličky, zaplnili celú izbu a my, deti, sme sa učupili pod stolom, odkiaľ sme tiež mohli sledovať tento úžasný technický vynález.

Veru, nebol to teda lacný špás. Čierno-biely televízor s uhlopriečkou 53 cm stál okolo 4000 Kčs, čo vo svojej dobe predstavovalo trojnásobok mesačného platu. Mimochodom prvý televízor vyrobený v Československu (Tesla 4001) dostal v roku 1953 vtedajší prezident Klement Gottwald. Dnes by mal síce muzeálnu hodnotu, ale po stránke elektrickej výbavy by to bola bezcenná haraburda. Vtedy sa ale na televízor chodilo pozerať buď k bohatším susedom, ale aj do domovov kultúry, do knižnice alebo do závodných klubov.

.:.
c) Anton Pižurný
25. novembra 2020

S M

05.03.2021

MÁGIA ŠTIAVNICKÁ (Pocta Majstrovi MS) Stále snívam stoicky stabilný sťa sťatý statný solitér so svetu svietiacou sladkou silou so spanilým sedatívom sakrálneho svedomia so Sezamovou spolo/čnosťou. Si skvelý splnený sen stíšená samotou strateného srdca spáleného skvostného smútku so slzou spanilého spánku. Mágia mesta miléniových mileniek mužov mocných, mesta [...]

P o k o r a ?

04.03.2021

Nové pády

03.03.2021

⚫ NOVÉ PÁDY Prvý pád: Kto Komu Kedy Druhý: Koho Ako Tretí: Čo Za koľko Štvrtý: Nikto Piaty pád: Daj! Šiesty pád: O kom Na čo Siedmy: S kým S čím Koľkokrát Osmy pád: Na nos Deviaty: Vlády. .:. © AP

Polícia SR

Neznáme osoby požadujú vyhrážkami od vlády demisiu, hrozia likvidáciou budov či áut

05.03.2021 23:33

Výhražným letákom sa zaoberá okrem polície aj Slovenská informačná služba. Zisťujú, či nejde o možný teroristický útok.

Gelnica osada karantena

Prokurátor v kauze policajnej razie v osade ustúpil od obžaloby u piatich Rómov

05.03.2021 19:23

Pri kontroverznej akcii z júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov.

čaputová

Čaputová si pripomenula obete covidu: Odišli dcéry, matky, otcovia, kamaráti

05.03.2021 18:56

Pred Prezidentským palácom zapálili sedem sviečok.

Ide o pravdu, Gábor Grendel,

Grendel v Ide o pravdu: Výmena Matoviča? Radšej predčasné voľby

05.03.2021 17:51

Koalícia krízu prekoná. „Od Remišovej ani Sulíka som nepočul žiadne ultimáta,“ povedal v relácii Ide o pravdu podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO).

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 213
Celková čítanosť: 281384x
Priemerná čítanosť článkov: 1321x

Autor blogu

Kategórie