Hrobári Banskej Štiavnice

EPILÓG

„Kde vy ste, tam aj my sme boli,

kde my sme, tam aj vy budete“

 

Úloha hrobára je v každom meste, či dedine, to je funkcia veľmi vážená. Môžu ju vykonávať ľudia s patričnou empatiou a nadhľadom nad vecami pozemskými.

Aj tí banskoštiavnickí majstri hrobári patria k legendám. Hádam najznámejším bol pán Kácha. Vyznačoval sa aj zmyslom pre humor. Napríklad vyšiel raz ešte za socializmu pred svoju firmu, roztiahol ruky a povedal na celú ulicu:

  • Ľudia mrite, šak neplním plán!

Mnohé príbehy sa viažu k jeho menu. Tiež aj k ďalšiemu majstrovi hrobárskeho remesla, pánovi Ruckschlossovi. Brigádoval u nich aj študent Slavo. S ním sme raz vymysleli slogan: „Vaša smrť – naša radosť“. Raz majstra hrobára zavolali do domu na Leninovej ulici, pretože sa chodbou šíril zvláštny zápach. Majster Kácha vošiel do chodby, potiahol nosom a povedal:

  • To bude tri týždne stará mŕtvola!

A tak aj bolo.

Štiavnickým hrobárom, ktorého som osobne poznal, bol pán Stanislav Šakový. Mal firmu Requiem, hneď pod hotelom Grand. Stanko bol fajn človek a veru nie raz sme sa s ním pozhovárali o histórii Štiavnice, jej ľuďoch.

Keď mama zomrela, po kremácii som si išiel do firmy Requiem po urnu s jej popolom. Dala mi ju Stankova dcéra. Urnu som si vložil do tašky, vyšiel som na Slnkom zaliatu ulicu a povedal som mame, ktorá toto mesto milovala.

– Nuž, tak poď, poslednýkrát sa prejdeme spolu Štiavnicou…

.:.

Anton Pižurný

Spriadanie myšlienok

úryvok z rukopisu

Život a seniori

07.04.2025

Nedávno redakcia časopisu Život uverejnila túto múdrosť. Po vlne rozhorčených komentárov (ale boli aj súhlasné komentáre) to nakoniec vymazala a ospravedlnila sa, že „zlyhal ľudský faktor“. Nuž, šéfredaktorka Života predtým pracovala v Novom čase… .:. (ap)

H u m o r i s t i

06.04.2025

SLOVENSKÝ HUMOR NA ZAPLAKANIE . Tak ja neviem… Lasica, Satinský, Filip, Radič a ďalší sú mŕtvi. Rasťo Piško je ťažko chorý… . Za najlepších súčasných slovenských humoristov a komikov (okrem mnohých našich politikov) sú považovaní rôzni devianti ako stand upisti, Evelyn, Simona First a Ferko Joke… a niektorí herci…. . Neviem ako vám, ale mne z [...]

H o d n o t y

05.04.2025

fico

Viaceré organizácie žiadajú odbornú diskusiu pred schvaľovaním zákona o mimovládkach

07.04.2025 16:35

Organizácie znepokojuje skutočnosť, že súčasný návrh vznikol bez účasti tých, ktorých sa najviac dotýka.

Kryvyj Rih, ruský vojnový zločin, vojna na Ukrajine, civilisti

Balistickou raketou proti deťom. Objavilo sa video z barbarského útoku na Kryvyi Rih. Žiadny vojenský personál na ňom nie je

07.04.2025 16:17

Na zverejnených záberoch je možné vidieť zamestnancov a návštevníkov zariadenia.

TIPOS LOTO

Padla doposiaľ najvyššia tohtoročná výhra v hre JOKER

07.04.2025 16:11

Stávka bola podaná v Košickom kraji.