Divný Janko Kráľ

DIVNÝ JANKO 
(Toto nám v škole nehovorili)
Janko Kráľ (* 24. apríl 1822Liptovský Mikuláš – † 23. máj 1876Zlaté Moravce), často označovaný ako básnik-búrlivák, bol slovenský národný buditeľ, predstaviteľ romantizmu a jeden z najvýznamnejších a najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie.
Príloha: možno jediná známa fotografia básnika búrliváka, Štúrovského Janka Kráľa. Je z pozostalosti J.M. Hurbana a sediaca žena je jeho manželka Polixena.
.:.
Všetky jeho dnešné sochy a portréty sú robené podľa jedného z jeho synov, ktorý sa na neho podobal. Jankovi Kráľovi okrem krásnych básni ďakujeme aj za opis súdneho procesu s Jurajom Jánošíkom. Originál je už dnes stratený.
.:.
No v skutočnosti to bola veľmi problémová osobnosť. Agresívny alkoholik podobne ako jeho otec, ktorý mlátil svoju ženu a syna. Ku koncu života musela od neho odísť manželka aj so štyrmi deťmi. Vlastne sa upil na smrť. Dnes nie je známe ani skutočné miesto jeho posledného odpočinku v Zlatých Moravciach. Na hrob mu dali iba drevený kríž a ten zhnil. Aj taký bol básnik Janko Kráľ.
.:.
Myslím si, že človek a umelecká tvorba existujú a žijú viac menej oddelene. A že to netreba miešať dokopy. To, že Voloďa pil, fetoval, bil sa a mal viac priateliek, podľa mňa nesúvisí nijako s jeho dielom, jeho piesne a verše nikdy neboli ani trocha vulgárne, povrchné, alebo nezáväzné. Veľkí básnici vždy dobre cítili hranicu medzi svojim obyčajným životom a neobyčajným darom, a nikdy tie dve veci nemiešali. To robia iba ľudia plytší, ktorí potrebujú génia nejako znížiť na svoju úroveň a hovoriť: „Len sa pozrite, čo bol zač!…“
Valerij Zolotuchin o Vladimírovi Vysockom.
Príloha: možno jediná známa fotografia básnika búrliváka, Štúrovského Janka Kráľa. Je z pozostalosti J.M. Hurbana a sediaca žena je jeho manželka Polixena. a.a.
V Leviciach pri hrobe syna slovenského štúrovského básnika Janka Kráľa s Duelantom Slavom Hlásnym, ktorý mi prezradil, že Kráľove dcéry sa pomaďarčili a syn ponemčil.
.:.
AP

Láska bez hraníc

22.12.2025

LÁSKA BEZ HRANÍC Láska je harmónia hormónov. Láska sa vždy začína z ničoho a končí sa na čokoľvek. Ak existuje pravá láska, ostatné sú teda ľavé? Láska prebúdza túžbu vlastniť, no ten kto vlastní, dotýka sa vraždy. Láska ide cez srdce, nie cez žalúdok. Ideálne je, keď sa prvá láska stane aj tou poslednou. . .:. © Anton Pižurný foto a.a.

Matovič znova

21.12.2025

Naratív

20.12.2025

Ukrajinský námorný dron Sea Baby, vojna na Ukrajine, Čierne more

Nová fáza vojny: Ukrajina rozširuje front na globálnu úroveň

22.12.2025 17:00

Útoky na takzvanú tieňovú flotilu Moskvy poukázali na slabiny ruskej námornej obrany.

Sébastien Lecornu

Francúzsko je bez schváleného rozpočtu, vláde hrozí shutdown

22.12.2025 16:30

Francúzska vláda sa snaží len pár dní pred koncom roka odvrátiť možnosť, že by sa ocitla od 1. januára bez financovania.

Pellegrini Vučić

Slovenská komunita protestovala proti Vučičovi, obkľúčili ju ťažkoodenci. Pellegrini za ňou vyslal Kubiša

22.12.2025 16:15

V Báčskom Petrovci Slováci protestovali proti Vučičovi.

nehoda

Polícia zaznamenala minulý týždeň na Slovensku 263 nehôd

22.12.2025 15:55

Najviac nehôd evidovala v Prešovskom kraji.