K l a u n i

K L A U N I

Televízne seriály sú obľúbené na celom svete. Moje naj sú MASH, Priatelia, Twin Peaks a samozrejme legendárne seriály české, ktorých autori aj dnes dokážu vytvoriť zaujímavé diela. Z nich boli v minulosti mojimi obľúbenými napríklad „Taková normální rodinka“ a mnohé ďalšie. (O súčasnej seriálovej produkcii slovenskej radšej pomlčím, snáď s výnimkou „Profesionálov“ a „Mafstory“.) Netrpím spomienkovým optimizmom, ani som nikdy nebol členom komunistickej strany, ale s chuťou si dokážem pozrieť aj trebárs „Pitavala z malého mesta“, alebo „30 případú majora Zemana“, pri ktorom by som sa chcel pristaviť.
Neskonale statočný a spravodlivý kriminalista Zeman (v podaní Vladimíra Brabce) samozrejme musel niesť všetky mimikry a angažovanosť socialistickej doby, v ktorej bol nakrúcaný.
.
Dnes v repríze odvysielala slovenská televízia „Doma“ diel Zemana „Klauni“, v ktorom sa kriminalista Zeman zoznámil s básnikom Danešom. Zápletka dielu sa odohrávala pred rokom 1968 (v ktorom Československo násilne inváziou obsadili vojská Varšavskej zmluvy) v poetickej vinárni „Konírna“, kde prišlo postreleniu herečky Evy Moulisové. Spomínam si na inú pražskú poetickú vináreň Viola, kde sa prezentovali básne vynikajúceho mladého českého básnika Václava Hraběho.
.
Politický rozmer dielu je evidentný, schematicky sa v ňom autori snažili (museli?) zhovädiť český kultúrny undergroud, podobne ako to urobili aj v ďalšom diele „Mimikry“ (Lábus a jeho paródia na Plastic People). „Básník Daneš“ (v podaní Petra Štepánka) vystupuje aj v ďalších dieloch, napríklad „Vrah se skrývá v poli“ a v legendárnom horore „Studna“. Podobným celoživotným Zemanovým nepriateľom, ktorý vystupuje vo viacerých častiach seriálu bol Bláha (v podaní Radka Brzobohatého), jeho bývalý nadriadený, neskôr emigrant a špión.
.
Celý seriál „30 případú majora Zemana“ nesie znaky ideologického boja „dobrého socializmu“ proti „prehnitému Západu“. Po roku 1989 sa to v Československu „obrátilo“ a máme tu demokraciu. Našťastie. Ak si však porovnám staré seriály bývalého Československa so súčasnou seriálovou produkciou (pričom samozrejme vždy jestvujú výnimky), rozdielna kvalita spracovania tých seriálov v minulosti (nielen hereckým obsadením) a tých dnešných, je markantná.
.
Klauni boli aj v minulosti, sú aj v súčasnosti. Bič Boží je vyžene! 😊

.:.
© Anton Pižurný
5. februára 2023 (1:12)

Knihy sú naše deti

01.06.2026

KNIHY SÚ NAŠE DETI Knihy sú večné. Život je Kniha kníh. Napísané zostáva, povedané lieta vzduchom. Kto má knihy je bohatý duchom. Ak chceme aspoň trocha pomôcť tomuto svetu, naučme deti čítať knihy. Povedané slovo letí. Slovám treba vrátiť Ich pôvodný význam. Knihy sú naše deti. .:. Anton Pižurný

SR Višňové tunel otvorenie doprava ZAX

Na diaľnici D1 pred tunelom Žilina sa zrazili tri autá

01.06.2026 09:23

Nehoda sa stala na 197. kilometri v smere jazdy z Bratislavy do Martina.

taraba

Poslanci zatiaľ nezačali rokovať na schôdzi o odvolávaní Tarabu

01.06.2026 09:15

V rokovacej sále sa ako prítomných prezentovalo len 62 poslancov.

Michal Šimečka a Robert Fico

Fico by voľby vyhral, ale kabinet by nezložil. Vládnuť by mohol len päťblok, ukazuje prieskum

01.06.2026 09:15

Situácia na politickej scéne zostáva mimoriadne vyrovnaná.

ruský tanker, francúzske námorníctvo

VIDEO: Tvrdý zásah proti Putinovej rope: Macron sa pochválil zadržaným ruským tankerom

01.06.2026 09:05

Tanker Tagor zadržali v nedeľu ráno v medzinárodných vodách za pomoci Británie a ďalších partnerských krajín.