Založ si blog

Čudesný január

NAČRIEŤ DO SRDCA
(Pôjdem za slnkom)
Je čudesný január, kvitnú snežienky a spievajú vtáčiky ako na jar. Noc má svoje tajomstvá a v nej malé smrti: – Sny ležia v krvi ako zrazený srnec na ceste.
Nenávisť zanechala boľavé stigmy v očiach a v duši pomaly začína šumieť bezbrehé more dávno zabudnutej lásky, ktorá je však už dávno pochovaná v mlynčeku ostrých slov. Len niekedy Áno je ánom, stačí načrieť do srdca, kam iní nedovidia, veď Eurydika tiež zradila.
Mňa lákajú lesy hlboké. Lesy hodiny vlkov. Lesy tmy a temna v duši. S/nežná sova šelestí tmavomodrým chrámom. Dávno tu už nie som: Namiesto rúk čierne krídla. Už si zdvihla aspoň o milimeter kríž k šialenstvu? V pazúroch mám Pravdu a Lož. Najdôležitejšie je najjednoduchšie: – Ktoré vypustím?
Za oknom cval pohrebného voza, vzdychy pršia do mokrej trávy, v ktorej nesmierne túžby mačiek s ľudskou rečou vraždia vlastné mačence, pohonič bez hlavy v rozoviatom plášti vezie kamsi preč to, čo bolo milé iba do tej chvíle, kým zvučala reč.
Smrti mám už po krk, je otravná až strach, všetko toto sa smie stať iba raz. Vlci, ktorí nám ohrýzali nohy, sa vracajú do lesov. Láska vstáva z blata každodenného a bezdomovec sa teší, ako dobre sa mu visí na starej jabloni.
Radšej už pobalím do tašky jedlo, šaty, pitie a pôjdem za Slnkom, za jeho večným teplom ako každú jar, ako každý blázon vytešený, že smrť sme znova oklamali, že kríž nám znova o milimeter ktosi nadvihol, aby sme mohli opäť rozprestrieť zahojené krídla.
Odletieť z kraja útesu do voňavého nekonečna, na vlkov sa dívať už navždy iba zhora…
© anton a. pižurný

Život ľudský

16.06.2024

K l e b e t y

15.06.2024

Žltý saxofónik

14.06.2024

ŽLTÝ SAXOFÓNIK (Z Barborkinho archívu) Barborka raz našla medzi svojimi hračkami malý žltý saxofónik, na ktorom sa dalo vylúdiť pár tónov. Napadlo jej, že bude chudobná pouličná muzikantka a zarobí si trocha peniažkov. Tak sa aj stalo. Išli sme na Hlavnú ulicu v Prešove, posadila sa na múrik a začala smutne preludovať. Zahral som jej náhodného [...]

Tomáš Taraba

Chyba Tarabu či nezmyselné podmienky? Envirorezort má problémy s plánom obnovy, kritizuje ho vláda, analytici aj mimovládky

19.06.2024 08:00

Vládni odborníci konštatujú, že envirorezort včas nesplnil viaceré kľúčové úlohy a v ohrození sú aj ďalšie reformy.

divadlo, štúdio tanca, Banská Bystrica

Menštruačné pomôcky grátis začali rozdávať ako prví široko-ďaleko. Banská Bystrica teraz projekt rozširuje

19.06.2024 07:00

Zadarmo poskytuje menštruačné pomôcky Banskobystrická župa ako jediná už dva roky. Podobný projekt neexistuje nikde na Slovensku, ani v rámci krajín V4.

vláda, rokovanie, saková, fico

Po prvý raz od atentátu. Vláda mieri opäť do regiónov. Výjazdové rokovanie bude v Rimavskej Sobote

19.06.2024 06:21

Ministri budú hovoriť o situácii v okresoch Poltár a Rimavská Sobota.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Použitie západných zbraní priamo v Rusku? Funguje to. Kyjev už chystá ďalší mierový summit

19.06.2024 06:05, aktualizované: 09:00

Funguje to tak, ako sme očakávali, povedal o použití západných zbraní priamo na ruskom území Zelenskyj a dodal, že to spomalilo ruskú armádu.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 2257880x
Priemerná čítanosť článkov: 1746x

Autor blogu

Kategórie