Založ si blog

Záhadný vagón na Slnečných jazerách

HORTYHO VAGÓN NA SLNEČNÝCH JAZERÁCH

Slnečné jazerá v Senci sú známou a vyhľadávanou turistickou destináciou. Na brehoch piatich jazier sú objekty naozaj rôznych tvarov a veľkostí. Do 21. decembra 2020 na svojom mieste stál aj vyradený železničný vagón, ktorý slúžil na rekreačné účely.

21. decembra 2020 bola však cesta od železničnej stanice na Juhu až po Reckú bránu po celý deň uzatvorená, pretože maďarská firma po rokoch tento vagón odstránila.

Mnohí nevedeli, že do chaty na južnej strane Slnečných jazier je zamurovaný železničný vagón, a nie hocijaký!

Majiteľ chaty ponúkol vozeň Železničnému múzeu SR. Najprv sa predpokladalo, že patril do súpravy prezidentského vlaku T. G. Masaryka, pretože vozeň do začiatku 70-tych rokov XX. storočia slúžil vláde ČSSR na reprezentačné účely.
Podľa čísla podvozku však bolo zistené, že vagón bol vozňom č. 9 vlaku Miklósa Horthyho zvaný Turán, ktorý sa v závere II. sv. vojny ocitol na českom území a bol skonfiškovaný povojnovou vládou ČSR.

Vo vozni je kuchyňa, tri spálne a jedáleň so stolom pre osem osôb.
Zamurovaním bol vagón ideálne zakonzervovaný a donedávna bol najzachovalejším vozňom súpravy Turán. Žiaľ interiér bol značne poškodený nedávnymi nájazdmi vykrádačov a bezdomovcov.

Nemý svedok histórie XX. storočia sa vydal na cestu do Železničného múzea v Budapešti, kde bude zrekonštruovaný podľa pôvodnej technickej dokumentácie, a stane sa súčasťou jeho expozície.

Všetky náklady demontáže a prepravy sú hradené z rozpočtu Ministerstva ľudských zdrojov Maďarska.

Ktovie, čo bude stáť na tom atraktívnom mieste, ktoré po ňom zostalo…

.:.
(ap)foto autor

S M

05.03.2021

MÁGIA ŠTIAVNICKÁ (Pocta Majstrovi MS) Stále snívam stoicky stabilný sťa sťatý statný solitér so svetu svietiacou sladkou silou so spanilým sedatívom sakrálneho svedomia so Sezamovou spolo/čnosťou. Si skvelý splnený sen stíšená samotou strateného srdca spáleného skvostného smútku so slzou spanilého spánku. Mágia mesta miléniových mileniek mužov mocných, mesta [...]

P o k o r a ?

04.03.2021

Nové pády

03.03.2021

⚫ NOVÉ PÁDY Prvý pád: Kto Komu Kedy Druhý: Koho Ako Tretí: Čo Za koľko Štvrtý: Nikto Piaty pád: Daj! Šiesty pád: O kom Na čo Siedmy: S kým S čím Koľkokrát Osmy pád: Na nos Deviaty: Vlády. .:. © AP

Polícia SR

Neznáme osoby požadujú vyhrážkami od vlády demisiu, hrozia likvidáciou budov či áut

05.03.2021 23:33

Výhražným letákom sa zaoberá okrem polície aj Slovenská informačná služba. Zisťujú, či nejde o možný teroristický útok.

Gelnica osada karantena

Prokurátor v kauze policajnej razie v osade ustúpil od obžaloby u piatich Rómov

05.03.2021 19:23

Pri kontroverznej akcii z júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov.

čaputová

Čaputová si pripomenula obete covidu: Odišli dcéry, matky, otcovia, kamaráti

05.03.2021 18:56

Pred Prezidentským palácom zapálili sedem sviečok.

Ide o pravdu, Gábor Grendel,

Grendel v Ide o pravdu: Výmena Matoviča? Radšej predčasné voľby

05.03.2021 17:51

Koalícia krízu prekoná. „Od Remišovej ani Sulíka som nepočul žiadne ultimáta,“ povedal v relácii Ide o pravdu podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO).

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 213
Celková čítanosť: 281379x
Priemerná čítanosť článkov: 1321x

Autor blogu

Kategórie