Založ si blog

Ktovie, čo vtedy Braxatorisovi vírilo mysľou. . .

MÁRIA (MARÍNA) PISCHLOVÁ sa narodila 8. septembra 1820 v Banskej Štiavnici. Bolo to veľmi pozoruhodné a šarmantné dievča, sčítané, navštevovala Dievčenskú školu v Banskej Bystrici a napríklad aj krásne kreslila. Jej otec bol vážený bohatý mešťanosta Pavol Pischl a jej matkou bola Katarína, rodená Golbergerová.

Mladý študent Andrej Braxatoris z Krupiny (narodený 30. marca 1820) sa stal na príhovor jeho priateľa Ľudovíta Grossmana z Pukanca domácim učiteľom Maríny v rodine Pischlových. Osudovo sa zamiloval do svojej rovesníčky Pischlovej z Banskej Štiavnice. Vznikla z toho najdlhšia ľúbostná báseň menom “Marína”, ktorá bola po počiatočnom odmietnutí Štúrovcami predsa len nakoniec vydaná v roku 1846 – v Budapešti. V tom istom roku zomrela Marínina matka.

Marína „bola vydatá“ v Štiavnici proti svojej vôli v roku 1845 a Marína bola proti vôli Štúra vydaná v Budapešti v roku 1846.

V roku 1845 sa Marína proti svojej vôli musela vydať za bohatého pernikára Gerszu, pretože jej otec nevidel v budúcom živote svojej dcéry s chudobným evanjelickým kňazom Braxatorisom veľkú perspektívu. Stalo sa tak v evanjelickom chráme v centre Banskej Štiavnice. O dva roky na to bol Andrej Braxatoris pred tým istým oltárom ordinovaný za kňaza. Ktovie, čo mu vtedy vírilo mysľou…

Okolo osudovej láske Maríny a Andreja koluje mnoho legiend. Nie je však veľmi známym faktom, že Braxatoris – Sládkovič bol v meruôsmych rokoch odsúdený a mal byť popravený, avšak intervenciou jeho priaznivcov sa tak nestalo.

.:.
Anton Pižurný
foto 1: Marína 30 ročná
foto 2: origináne kresby kvetov 16 ročnej Maríny

Vylúpnuté oči

24.11.2020

Kalvária v Banskej Štiavnici je svetovým unikátom. Jej staviteľ a duchovný otec František Jasmin Perger, jezuita z Čiech, pozemok na jej výstavbu na Ostrom vrchu (Scharffenberg) získal darom od evanjelika Fritza von Friedenlieba. Krásny prejav ekumény. Keď postavil Kalváriu v Banskej Štiavnici, odišiel do Prešova, kde tiež vvybudoval Kalváriu a je tam aj pochovaný. Sochy v [...]

Trocha erotiky

23.11.2020

PRAVÁ LÁSKA Chvíľu ma skúmaš pohľadom, premýšľaš, ako to urobíš. Potom sa ti zalesknú oči, oblizneš si pery a rozhodnutá ma uchopíš do svojej nežnej dlane. Chvejem sa v očakávaní slasti. Ešte chvíľu váhaš a pomaličky prechádzaš prštekmi po mojom povrchu. Tvoje ústa sa jemne pootvoria… Odrazu ma rozhodnutá pevne stisneš, až zo mňa vystreľuje prúd [...]

Obchod so zbraňami

22.11.2020

Pohotovosť, nemocnica

Na oddlženie nemocníc by malo ísť v budúcom roku viac ako 570 miliónov eur

24.11.2020 16:55, aktualizované: 17:11

Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nedefinoval však, aké budú pravidlá oddlžovania.

Džamál Chášakdží Turecko Saudská arábia novinár

Z vraždy novinára Chášakdžího bolo obžalovaných ďalších šesť ľudí

24.11.2020 16:18

Chášakdžímu sa pred smrťou vyhrážal poradca saudskoarabského princa Salmána, tvrdí svedok.

Čaputová / Matovič /

Matovič sa ospravedlnil koaličným partnerom, Čaputová vyzvala na zmenu prístupu

24.11.2020 15:51, aktualizované: 17:00

Prezidentka Čaputová vyzvala na celkovú zmenu prístupu pri riešení pandémie. Ďalšie kolo testovania by malo byť podľa nej dobrovoľné.

Boris Kollár

Kollár by mal prísť do parlamentu na budúci týždeň

24.11.2020 14:50

Pre Pravdu to potvrdil šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský, čím vyvrátil informácie, že pre voľbu nového generálneho prokurátora príde Kollár do parlamentu skôr.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 146766x
Priemerná čítanosť článkov: 1310x

Autor blogu

Kategórie