C h l i e b

Moja mama mi kedysi spievala uspávanku: „Buvikaj buvikaj, psota je veliká. Nemáme chlebíka. Ani suchej kôrky, Tonku do poľjovky.”
.
Naučila ju ešte jej mama, našťastie my sme už chleba mali dosť. Ale tá smutná melódia sa mi zakvačila do duše ako prízrak z minulosti, kedy bol život ako ťažký mech, ktorý museli naši starí rodičia vliecť na svojich unavených pleciach po dlhé roky.
.
Spomínam si tiež, ako môj otec, ktorý v čase vojnových rokov študoval vo Viedni veterinu, musel často hladovať. Či chcel, alebo nie, neskôr mu už veľmi chutilo a bolo to na ňom aj vidieť. Tiež som sa dočítal v spomienkach istého človeka, že počas druhej svetovej vojny neďaleko Viedne bol internačný tábor so Slovákmi, ktorí žili v zlých podmienkach. Raz za nimi z neďalekej Viedne prišiel slovenský študent, prezlečený do vojenskej uniformy a priniesol im kopu jedla.
.
Spomínam si, ako ma šokovalo, keď som ako malý kdesi v novinách videl fotografiu dieťaťa zo Somálska s ručičkami a nožičkami ako špáratká, ale s veľkým, nafúknutým bruškom, vraj ho malo z toho, lebo nemalo čo jesť, preto od hladu jedlo hlinu.
.
My poznáme hlad možno niektorí v časoch pôstu, alebo modelky. Skutočný hlad však naučí človeka vážiť si každé sústo. Chlieb náš každodenný, aký máme možnosť dnes jesť, je rôznej kvality. Nie je nič zvláštne vidieť v odpade plno chleba, ktorý ledva vydrží pár dní.
.
Moja mama spomínala, ako pekávala chlieb jej mama: “V troške múky sa okraji koryta urobila kvások z „koborca“. Koborec bol kus cesta, ktorý sa dal na tanier, posypal múkou a dal k susedovcom, ktorí mali piecť v najbližších dňoch. Tí ho použili pri svojom pečení, oni zas urobili nový koborec a postupne sa vystriedal u ďalších susedov, až sa znovu dostal k prvým. Používal sa namiesto kvasníc. Od neho malo cesto príjemnú kyslastú chuť.”
.
Táto nádherná štafeta sa dnes už nezachovala. Jeme chlieb z obchodných reťazcov, o ktorom ani netušíme, ako bol vyrobený a upečený. Jeho chuť už ani vzdialene nepripomína ten pocit, keď ste sa zahryzli do čerstvo upečeného domáceho chlebíka, bol ako koláč,ku ktorému ste nepotrebovali už nič viac.
.
.:.
Anton Pižurný

U Chromej vrany

19.07.2025

U CHROMEJ VRANY (Strieborné ticho) . Je mi povedomý ten kyslý zápach spotených chlapov, zmiešaný s pachom lacných cigariet a borovičky. . Je mi povedomé to lepkavé územie dočasnej slobody, kde je každý aspoň chvíľu hrdinom. . Je mi povedomá tá iskriaca noc potom, keď vlhké ulice nadránom zaplaví strieborné ticho . panychídy za životom. . .:. Anton Pižurný foto a.a.

Štiavnická anjelica

17.07.2025

LÁSKA JE TÚŽBA A NIE LOV . Rozopnutá blúzka, oči ako blue Sky. Ona spieva Aleluja, nemilujem ale ju ja. . Veď Láska je túžba a nie lov. Tak nelámte krídla anjelov. Ja hľadám rub a nie líc nebezpečných anjelíc… . Pil som len coffe and tea a lásku z teba, hlava sa mi točí a v srdci ma kole. Ale už neviem ani to, či vôbec ešte treba napiť sa len na ex a stále do [...]

Povzdych alkoholika

16.07.2025

Alkoholik, prečo piješ? – Lebo sa hanbím. – A čoho sa hanbíš? – Že pijem. (voľne podľa Malého princa)

SR Gelnica Počasie Vietor Búrka, Michal Kaliňák, Anton Bašniar,  Peter Ormandy,

Kaliňák: Niektoré obce sa vzdávajú samosprávnosti, štát musí reagovať

19.07.2025 19:52

V niektorých obciach sa z dôvodu absencie kandidátov neuskutočnia septembrové doplňujúce voľby.

Congo

Zástupcovia Konga a konžských povstalcov zo skupiny M23 podpísali predbežný mier

19.07.2025 19:40

Krajinu sužujú konflikty od získania nezávislosti v 60. rokoch minulého storočia.

Poľsko, kontroly, hranica, obnovenie, Nemecko

V poľských mestách sa konali demonštrácie za prísnejšiu imigračnú politiku

19.07.2025 17:40

V mnohých poľských mestách sa v sobotu konali demonštrácie, na ktorých ľudia protestovali proti imigračnej politike vlády.

Kuba / Raúl Castro /

Kuba zrušila hornú vekovú hranicu pre kandidátov na úrad prezidenta. Návrh predložil 94-ročný exprezident Castro

19.07.2025 17:18

Nové pravidlá začnú platiť od prezidentských volieb v roku 2028.