Biele vlasy tety Marienky

PREČO MALA TETA MARIENKA BIELE VLASY

Dobrá svokra mojej sestry, Marienka H., ktorá bývala na Vajnorskej ulici v Bratislave, bola výborná gazdinka a kuchárka. Pomáhala svojmu mužovi Alfonzovi H., v jeho kráme „Konzum“ na rohu ulice. Bola to vrtká pani, menšej korpulentnejšej postavy. Mala celkom biele vlasy, hoci ešte nebola taká stará.

Blížil sa koniec druhej svetovej vojny. Diali sa všelijaké čudesné veci. Jednou z nich bolo aj bombardovanie bratislavskej chemickej továrne Apollo spojencami. Ľudia to vedeli, preto sa preventívne ukryli v bunkri. Urobila tak aj rodina Alfonza H. na Vajnorskej ulici.

V poslednej chvíli Marienke napadlo, že by bolo dobre ísť pred výbuchmi bombardovania na ich byte na Vajnorskej 11 pootvárať okná, aby ich tlaková vlnka neporozbíjala. Alfonz H. sa teda na to podujal a vybral sa urobiť tak.
Medzitým sa vonku spustilo peklo. Príšerné výbuchy, k nebu stúpali obrovské kúdoly dymu. Apolka po bombardovaní zhorela do tla.

Keď sa Alfonz vrátil do krytu, Marienke od prežitého strachu celkom zbeleli jej dovtedy hnedé vlasy. Po prežití veľkého strachu a stresu sa tak stáva…
Americké letectvo dňa 16. júna 1944 bombardovaním zničilo 80 percent závodu Apollo v Bratislave, pričom zahynulo 176 obyvateľov.

.:.
Anton Pižurný
foto a.a.

B i b l i o t é k a

31.10.2025

B I B L I O T É K A Z knižného „veľtrhu“ Bibliotéka v Bratislave sa za posledné roky stala akcia, ktorá stále viac potvrdzovala, že z knihy sa stal iba tovar, ktorý sa predával na kilogramy (naozaj, na jednom ročníku to u nemenovaného komerčného vydavateľstva tak aj bolo), účastníkov aj divákov stále ubúdalo, až sa celé podujatie nakoniec zrušilo. Netreba [...]

Bombardovanie Apolky

30.10.2025

BOMBARDOVANIE APOLKY Prečo mala teta Marienka biele vlasy .. Dobrá svokra mojej sestry, Marienka H., ktorá bývala na Vajnorskej ulici v Bratislave, bola výborná gazdinka a kuchárka. Pracovala v Mäsiarstve pod Manderlou a pomáhala svojmu mužovi Alfonzovi H., v jeho kráme „Konzum“ na rohu ulice. Bola to vrtká pani, menšej korpulentnejšej postavy. Mala celkom biele vlasy, hoci [...]

K o n s o l i d u / j e m

29.10.2025

Ja sa rád uskromním, mne stačí jeden krajec chleba denne. AP

Raman Pratasevič

Lukašenko: Pratasevič nie je opozičník, ale dôstojník bieloruskej tajnej služby

31.10.2025 17:11

Pratasevič je jedným zo zakladateľov bieloruskej opozičnej mediálnej platformy Nexta a žil v exile.

polícia autá policajt

Medzinárodná protidrogová operácia Linea: šiestich obvinených prepustili na slobodu

31.10.2025 16:41, aktualizované: 17:02

Šiestich obvinených v rámci medzinárodnej protidrogovej akcie Linea prepustili zo zadržania na slobodu.

digitalizácia, počítač,

Rezort investícií zverejnil otázky a odpovede o pripravovaných IT projektoch, chce vysvetliť svoje kroky

31.10.2025 16:26

MIRRI zdôrazňuje, že chce posilniť dialóg s verejnosťou aj odborníkmi a dáva priestor na konštruktívnu spätnú väzbu.