SVÄTÝ ANTON
(Camera obscura)
V srdci Štiavnických vrchov na strednom Slovensku stojí v obci Svätý Anton (do roku 1996 známej aj pod názvom Antol) monumentálny barokovo-klasicistický kaštieľ s prekrásnym anglickým parkom.
Prvé zmienky o hrade siahajú do 15. storočia, keď obec vlastnili bratia Kazovci. V roku 1415 sa spomína ako menšia opevnená stavba – castellum. V druhej polovici 16. storočia bol hrádok prestavaný talianskym staviteľom Giulia Ferrari na opevnenie. Chránil Banskú Štiavnicu pred tureckými nájazdmi z juhu. Z opevnenia sa zachovala bašta. Na prestavbu staršieho kaštieľa oslovil Andrej Jozef Koháry viedenského architekta Jána Entzenhofera. Ďalšie zmienky sú až z druhej polovice 16. storočia, keď sa začínala prejavovať hrozba tureckých nájazdov na Slovensko.
Na mieste staršieho hradu dal v roku 1744 jeden z príslušníkov rodu Koháryovcov postaviť neskorobarokový jednoposchodový dvojkrídlový kaštieľ v tvare „L“ pre hontianskeho župana a cisárskeho generála Andreja Koháryho. Kaštieľ sa neskôr stal majetkom bohatej rodiny Coburgovcov. Do konca druhej svetovej vojny v ňom žil niekdajší bulharský cár Ferdinand Coburg.
V architektúre kaštieľa je vyjadrená symbolika kalendára. Má štyri vchody, sedem arkád, 12 komínov, 52 izieb a 365 okien.
Skvostom kaštieľa je Zlatý salón s nábytkom, ktorý venovala Mária Terézia ako súčasť svadobného daru svojej dcére Márii Antoinette.
Kaštieľ v sebe ukrýva okrem záhadného zamurovaného srdca v kaštieľnej kaplnke a javu „camera obscura“ na povale, aj mnohé ďalšie zaujímavosti a tajomstvá.
Pútavý je štít nad portálom kaštieľa, na ktorom sú okrem krásnych fresiek hodiny s latinským nápisom: – „Hodiny kráčajú, hodiny letia. Príde však jedna hodina, ktorá ti povie Odíď“.
.:.
(ap)
foto: a.a.
Celá debata | RSS tejto debaty