Založ si blog

Divný Janko Kráľ

DIVNÝ JANKO 
(Toto nám v škole nehovorili)
Janko Kráľ (* 24. apríl 1822Liptovský Mikuláš – † 23. máj 1876Zlaté Moravce), často označovaný ako básnik-búrlivák, bol slovenský národný buditeľ, predstaviteľ romantizmu a jeden z najvýznamnejších a najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie.
Príloha: možno jediná známa fotografia básnika búrliváka, Štúrovského Janka Kráľa. Je z pozostalosti J.M. Hurbana a sediaca žena je jeho manželka Polixena.
.:.
Všetky jeho dnešné sochy a portréty sú robené podľa jedného z jeho synov, ktorý sa na neho podobal. Jankovi Kráľovi okrem krásnych básni ďakujeme aj za opis súdneho procesu s Jurajom Jánošíkom. Originál je už dnes stratený.
.:.
No v skutočnosti to bola veľmi problémová osobnosť. Agresívny alkoholik podobne ako jeho otec, ktorý mlátil svoju ženu a syna. Ku koncu života musela od neho odísť manželka aj so štyrmi deťmi. Vlastne sa upil na smrť. Dnes nie je známe ani skutočné miesto jeho posledného odpočinku v Zlatých Moravciach. Na hrob mu dali iba drevený kríž a ten zhnil. Aj taký bol básnik Janko Kráľ.
.:.
Myslím si, že človek a umelecká tvorba existujú a žijú viac menej oddelene. A že to netreba miešať dokopy. To, že Voloďa pil, fetoval, bil sa a mal viac priateliek, podľa mňa nesúvisí nijako s jeho dielom, jeho piesne a verše nikdy neboli ani trocha vulgárne, povrchné, alebo nezáväzné. Veľkí básnici vždy dobre cítili hranicu medzi svojim obyčajným životom a neobyčajným darom, a nikdy tie dve veci nemiešali. To robia iba ľudia plytší, ktorí potrebujú génia nejako znížiť na svoju úroveň a hovoriť: „Len sa pozrite, čo bol zač!…“
Valerij Zolotuchin o Vladimírovi Vysockom.
Príloha: možno jediná známa fotografia básnika búrliváka, Štúrovského Janka Kráľa. Je z pozostalosti J.M. Hurbana a sediaca žena je jeho manželka Polixena. a.a.
V Leviciach pri hrobe syna slovenského štúrovského básnika Janka Kráľa s Duelantom Slavom Hlásnym, ktorý mi prezradil, že Kráľove dcéry sa pomaďarčili a syn ponemčil.
.:.
AP

Život ľudský

16.06.2024

K l e b e t y

15.06.2024

Žltý saxofónik

14.06.2024

ŽLTÝ SAXOFÓNIK (Z Barborkinho archívu) Barborka raz našla medzi svojimi hračkami malý žltý saxofónik, na ktorom sa dalo vylúdiť pár tónov. Napadlo jej, že bude chudobná pouličná muzikantka a zarobí si trocha peniažkov. Tak sa aj stalo. Išli sme na Hlavnú ulicu v Prešove, posadila sa na múrik a začala smutne preludovať. Zahral som jej náhodného [...]

Izrael / Obrnené vozidlo / Pásmo Gazy /

Izrael možno opakovane pácha vojnové zločiny, tvrdí OSN. Obvinenia sú aj na strane Hamasu

19.06.2024 10:07

Úrad OSN pre ľudské práva uviedol, že Izrael možno systematicky porušoval zásady rozlišovania, primeranosti a opatrnosti pri útoku.

blaha

Naď a Blaha pred súdom. Za slová o vlastizrade sa odmieta ospravedlniť, exminister žiada 100-tisíc eur

19.06.2024 10:00

Naď uviedol, že od Blahu žiada aj zmazanie všetkých statusov, kde ho označuje za amerického agenta,

sládkovičovo, vražda, tehotná žena

Polícia vyšetruje smrť tehotnej mladej ženy v Sládkovičove ako vraždu

19.06.2024 09:35

Mŕtve telo tehotnej ženy našli policajti v utorok popoludní v jednom z rodinných domov.

NR SR, parlament

Poslanci začali rokovanie diskusiou o zmenách vo verejnom obstarávaní

19.06.2024 09:25

Návrh je v druhom čítaní a čaká ho záverečné hlasovanie.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 2257960x
Priemerná čítanosť článkov: 1746x

Autor blogu

Kategórie