Založ si blog

Marínina smrť

22. mája 1899 v Banskej Štiavnici zomrela Mária (Marína) Pischlová, ktorá sa stala známa tým, že bola múzou pre Andreja Braxatorisa Sládkoviča, vďaka nej napísal „MARÍNU“, najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete.

MÁRIA (MARÍNA) PISCHLOVÁ sa narodila 8. septembra 1820 v Banskej Štiavnici. Bolo to veľmi pozoruhodné a šarmantné dievča, sčítané, navštevovala Dievčenskú školu v Banskej Bystrici a napríklad aj krásne kreslila. Jej otec bol vážený bohatý mešťanosta Pavol Pischl a jej matkou bola Katarína, rodená Golbergerová.
Mladý študent Andrej Braxatoris z Krupiny (narodený 30. marca 1820) sa stal na príhovor jeho priateľa Ľudovíta Grossmana z Pukanca domácim učiteľom Maríny v rodine Pischlových. Osudovo sa zamiloval do svojej rovesníčky Pischlovej z Banskej Štiavnice. Vznikla z toho najdlhšia ľúbostná báseň menom “Marína”, ktorá bola po počiatočnom odmietnutí Štúrovcami predsa len nakoniec vydaná v roku 1846 – v Budapešti. (V tom istom roku zomrela Marínina matka.)

V roku 1845 sa Marína proti svojej vôli musela vydať za bohatého pernikára Gerszu, pretože jej otec nevidel v budúcom živote svojej dcéry s chudobným evanjelickým kňazom Braxatorisom veľkú perspektívu. Stalo sa tak v evanjelickom chráme v centre Banskej Štiavnice. O dva roky na to bol Andrej Braxatoris pred tým istým oltárom ordinovaný za kňaza. Ktovie, čo mu vtedy vírilo mysľou…
Marína „bola vydatá“ v Štiavnici proti svojej vôli v roku 1845 a Marína bola proti vôli Štúra vydaná v Budapešti v roku 1846.

Okolo osudovej láske Maríny a Andreja koluje mnoho legiend. Nie je však veľmi známym faktom, že Braxatoris – Sládkovič bol v meruôsmych rokoch odsúdený a mal byť popravený, avšak intervenciou jeho priaznivcov sa tak nestalo.

Úbohá Marína, naša najväčšia ľúbostná múza to nemala ľahké. Aj po odmietnutí Sládkoviča a po jej vydaji za pernikára Gerszu stále Andreja Braxatorisa milovala a až do svojej smrti si uchovávala jeho listy. Všetky jej deti však zomreli v mladom veku, najstaršia Hermína ako 15 ročná. Preto Marína rozdávala zadarmo deťom perníky v tvare srdca od jej muža, ktorý to len veľmi nerád videl.

Ľudia vraveli, že po tom, ako Marína v roku 1886 spadla na jar do tajchu Klinger, (šepkalo sa o jej pokuse o samovraždu, zachránil ju starý Mojička) sa vraj pomiatla na rozume. Utiahla sa do seba a skoro vôbec už nevychádzala von.
Braxatoris sa nakoniec tiež oženil s Júliou Sekovičovou, s ktorom mali šesť detí a žili až do do jeho smrti, umrel v roku 1872 ako 52 ročný.

Marína zomrela 1899, ako 79 ročná, teda svoju lásku Braxatorisa prežila o 27 rokov.
Po Maríninom pohrebe prišiel jediný jej ešte žijúci syn Karol z Budapešti do domu, kde bývala. Majiteľ domu sa ho spýtal, čo si želá. Karol odpovedal, že sa prišiel odobrať od toho domu.

O niekoľko dní na to sa zastrelil.

Ľúbostná poéma Andreja Braxatorisa Sládkoviča je uvedená ako najdlhšia ľúbostná báseň na svete v Guinessovej knihe rekordov.


.:.
(c)
Anton Pižurný

Život ľudský

16.06.2024

K l e b e t y

15.06.2024

Žltý saxofónik

14.06.2024

ŽLTÝ SAXOFÓNIK (Z Barborkinho archívu) Barborka raz našla medzi svojimi hračkami malý žltý saxofónik, na ktorom sa dalo vylúdiť pár tónov. Napadlo jej, že bude chudobná pouličná muzikantka a zarobí si trocha peniažkov. Tak sa aj stalo. Išli sme na Hlavnú ulicu v Prešove, posadila sa na múrik a začala smutne preludovať. Zahral som jej náhodného [...]

Tomáš Taraba

Chyba Tarabu či nezmyselné podmienky? Envirorezort má problémy s plánom obnovy, kritizuje ho vláda, analytici aj mimovládky

19.06.2024 08:00

Vládni odborníci konštatujú, že envirorezort včas nesplnil viaceré kľúčové úlohy a v ohrození sú aj ďalšie reformy.

divadlo, štúdio tanca, Banská Bystrica

Menštruačné pomôcky grátis začali rozdávať ako prví široko-ďaleko. Banská Bystrica teraz projekt rozširuje

19.06.2024 07:00

Zadarmo poskytuje menštruačné pomôcky Banskobystrická župa ako jediná už dva roky. Podobný projekt neexistuje nikde na Slovensku, ani v rámci krajín V4.

vláda, rokovanie, saková, fico

Po prvý raz od atentátu. Vláda mieri opäť do regiónov. Výjazdové rokovanie bude v Rimavskej Sobote

19.06.2024 06:21

Ministri budú hovoriť o situácii v okresoch Poltár a Rimavská Sobota.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Použitie západných zbraní priamo v Rusku? Funguje to. Kyjev už chystá ďalší mierový summit

19.06.2024 06:05, aktualizované: 08:25

Funguje to tak, ako sme očakávali, povedal o použití západných zbraní priamo na ruskom území Zelenskyj a dodal, že to spomalilo ruskú armádu.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 2257824x
Priemerná čítanosť článkov: 1746x

Autor blogu

Kategórie