Založ si blog

P r v á

🌓 HVIEZDNY SEN
(Raritka z archívu pamäte)
.
Písal sa rok 1978, mal som 16 rokov a po absolvovaní Základnej deväťročnej školy v Želiezovciach nastúpil ako študent Gymnázia tamtiež do prvého ročníka. Už niekoľko rokov predtým som na kufríkovom písacom stroji Consul, ktorý mi kúpili rodičia k narodeninám, písal prózu aj poéziu. Najmä poviedky no a básničky som si dokonca rátal a bolo ich dovtedy okolo 1500. 🙂 Už som si dokonca na kolene samizdatovo vydal aj zbierky poézie „Princova botanika“ a „Potkany snov“. Mal som vtedy šesťnásť rokov. Mojím vzormi boli Baudelaire, Thákur, Verlaine, Prévert, či Rimbaud. Slovenských spisovateľov poézie som odmietal, na milosť som vzal slovenských prozaikov – poviedkárov Jozefa Puškáša, Jána Lenču, Ruda Slobodu, Dušana Mitanu, Antona Hykischa a ďalších.
.
Na Gymnáziu vydávali cyklostylom rozmnožovaný časopis „Zrkadlo“. Samozrejme som ním pohŕdal (mal som predsa podstatne vyššie ciele k dobytiu Parnasu), ale nakoniec ma jeho redaktorka susedka Adriana Czigányiová Kovácsová presvedčila a napísal som im básničku. Musela byť angažovaná, preto sa trocha čudujem, že unikla pozornému oku ateistického cenzora, Volala sa „Hviezdny sen“. Bola to moja celkom prvá uverejnená báseň, preto si ju pamätám dodnes. O dva roky neskôr (to som už bol študentom Gymnázia v Banskej Štiavnici) som už mal v Novom slove mladých uverejnenú aj prvú poviedku (oddelenie prózy viedla Oľga Feldeková), ktorá bola o zaľúbenej dvojici pri hrobe Maríny a onedlho aj báseň (oddelenie poézie viedol Vojtech Mihálik), ktorá bola o baníkoch v štiavnickej krčme Metropol. Ale tou mojou celkom prvou uverejnenou bola práve táto:
.
HVIEZDNY SEN
.
V hlbokej oblohe hviezdy sa vznášajú
my dolu len zemou putujeme,
sme smrteľní, to už dávno vieme:
– Ľudstvo nie je nekonečné,
nežijeme predsa večne
a hviezdy sú predsa večné.
.
Raz vznesieme sa
na korábe smrti
do svojej diale určenej.
.
Tam zlatým
zažneme sa plameňom.
.
No nebo neprijíma tých,
ktorí v minulosti chopili sa dýk
a teraz v zbroji nukleárnej
slovo „Mier“ im padá z pier,
.
Zem chcú zničiť zo závisti
že nemôžu byť hviezdami.
.
(Anton Pižurný, 1978, Želiezovce)

Život ľudský

16.06.2024

K l e b e t y

15.06.2024

Žltý saxofónik

14.06.2024

ŽLTÝ SAXOFÓNIK (Z Barborkinho archívu) Barborka raz našla medzi svojimi hračkami malý žltý saxofónik, na ktorom sa dalo vylúdiť pár tónov. Napadlo jej, že bude chudobná pouličná muzikantka a zarobí si trocha peniažkov. Tak sa aj stalo. Išli sme na Hlavnú ulicu v Prešove, posadila sa na múrik a začala smutne preludovať. Zahral som jej náhodného [...]

Tomáš Taraba

Chyba Tarabu či nezmyselné podmienky? Envirorezort má problémy s plánom obnovy, kritizuje ho vláda, analytici aj mimovládky

19.06.2024 08:00

Vládni odborníci konštatujú, že envirorezort včas nesplnil viaceré kľúčové úlohy a v ohrození sú aj ďalšie reformy.

divadlo, štúdio tanca, Banská Bystrica

Menštruačné pomôcky grátis začali rozdávať ako prví široko-ďaleko. Banská Bystrica teraz projekt rozširuje

19.06.2024 07:00

Zadarmo poskytuje menštruačné pomôcky Banskobystrická župa ako jediná už dva roky. Podobný projekt neexistuje nikde na Slovensku, ani v rámci krajín V4.

vláda, rokovanie, saková, fico

Po prvý raz od atentátu. Vláda mieri opäť do regiónov. Výjazdové rokovanie bude v Rimavskej Sobote

19.06.2024 06:21

Ministri budú hovoriť o situácii v okresoch Poltár a Rimavská Sobota.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Použitie západných zbraní priamo v Rusku? Funguje to. Kyjev už chystá ďalší mierový summit

19.06.2024 06:05, aktualizované: 07:33

Funguje to tak, ako sme očakávali, povedal o použití západných zbraní priamo na ruskom území Zelenskyj a dodal, že to spomalilo ruskú armádu.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 2257792x
Priemerná čítanosť článkov: 1746x

Autor blogu

Kategórie