Pre osvieženie pamäte
9. septembra 2023 04:18,
Prečítané 758x,
pizurny2,
Nezaradené
Sloboda jedného končí tam,
kde sa začína sloboda druhého.
.:.
Základnou hodnotou liberalizmu je sloboda. Fašizmus, komunizmus a monarchizmus majú svoje vlastné koncepcie slobody, liberalizmus vidí slobodu individuálnejšie (individualistická sloboda). Je proti totalite, t.j. úplnému pohlteniu spoločnosti ideológiami, ale to neznamená, že v liberálnych štátoch neexistuje štátna alebo väčšinová ideológia. Liberalizmus sa líši od anarchizmu v tom, že považuje štát za nevyhnutný na ochranu slobody. Liberalizmus sa usiluje o maximálnu slobodu, osobnú aj ekonomickú, náboženskú a politickú.
.:.
Ústrednou otázkou liberálnej politickej teórie je, či politická autorita môže byť odôvodnená, a ak áno, ako. Z tohto dôvodu sa teória sociálnej zmluvy, ktorej základné kamene položili Thomas Hobbes, John Locke, Jean-Jacques Rousseau alebo Immanuel Kant, zvyčajne považuje za liberálnu. A to aj napriek tomu, že politické spisy Hobbesa alebo Rousseaua majú výrazne neliberálne črty. Ak vychádzajú z prirodzeného stavu, v ktorom sú ľudia slobodní a rovní, a tvrdia, že akékoľvek obmedzenie tejto slobody a rovnosti musí byť odôvodnené (t. j. spoločenskou zmluvou), tradícia spoločenskej zmluvy vyjadruje základný liberálny princíp. Zásada, ktorá hovorí, že obmedzenia slobody musia byť odôvodnené.
:.:
…V súčasnosti sa liberalizmus dostáva aj do konfliktu s existujúcim chápaním demokracie. V dôsledku porevolučných tendencií zlepšovať demokraciu, ktoré boli do značnej miery poháňané liberálnou ideológiou, a rozširovania volebného práva rástli obavy, že záujmy jednotlivcov alebo menšín by mohli byť potlačené väčšinovými rozhodnutiami.
John Stuart Mill nazval tento koncept „novou tyraniou“ a formuloval podmienku potrebnú na zabránenie tomuto konceptu. Podľa neho by sa moc mala presadzovať proti vôli jednotlivca iba vtedy, ak sa tak deje v záujme ochrany iných….
Moje presvedcenie, ze liberalizmus s zmenil na... ...
Celá debata | RSS tejto debaty