Založ si blog

Pre osvieženie pamäte

🟦 Sloboda jedného končí tam,
kde sa začína sloboda druhého.
.:.
Základnou hodnotou liberalizmu je sloboda. Fašizmus, komunizmus a monarchizmus majú svoje vlastné koncepcie slobody, liberalizmus vidí slobodu individuálnejšie (individualistická sloboda). Je proti totalite, t.j. úplnému pohlteniu spoločnosti ideológiami, ale to neznamená, že v liberálnych štátoch neexistuje štátna alebo väčšinová ideológia. Liberalizmus sa líši od anarchizmu v tom, že považuje štát za nevyhnutný na ochranu slobody. Liberalizmus sa usiluje o maximálnu slobodu, osobnú aj ekonomickú, náboženskú a politickú.
.:.
Ústrednou otázkou liberálnej politickej teórie je, či politická autorita môže byť odôvodnená, a ak áno, ako. Z tohto dôvodu sa teória sociálnej zmluvy, ktorej základné kamene položili Thomas Hobbes, John Locke, Jean-Jacques Rousseau alebo Immanuel Kant, zvyčajne považuje za liberálnu. A to aj napriek tomu, že politické spisy Hobbesa alebo Rousseaua majú výrazne neliberálne črty. Ak vychádzajú z prirodzeného stavu, v ktorom sú ľudia slobodní a rovní, a tvrdia, že akékoľvek obmedzenie tejto slobody a rovnosti musí byť odôvodnené (t. j. spoločenskou zmluvou), tradícia spoločenskej zmluvy vyjadruje základný liberálny princíp. Zásada, ktorá hovorí, že obmedzenia slobody musia byť odôvodnené.
:.:

…V súčasnosti sa liberalizmus dostáva aj do konfliktu s existujúcim chápaním demokracie. V dôsledku porevolučných tendencií zlepšovať demokraciu, ktoré boli do značnej miery poháňané liberálnou ideológiou, a rozširovania volebného práva rástli obavy, že záujmy jednotlivcov alebo menšín by mohli byť potlačené väčšinovými rozhodnutiami.

John Stuart Mill nazval tento koncept „novou tyraniou“ a formuloval podmienku potrebnú na zabránenie tomuto konceptu. Podľa neho by sa moc mala presadzovať proti vôli jednotlivca iba vtedy, ak sa tak deje v záujme ochrany iných….
.:.
(wikipedia)

V a n i l k a

23.09.2023

KONFITOVANÁ KAČICA S VANILKOU . V mojom krátkom živote som predsa len čo-to stihol (aj čo-to nestihol) ale mám ho rád. Pri pohľade späť vyhodnocujem ako svoj najväčší gurmetský zážitok (gurmán je z francúzštiny žrút, gurmet je labužník, už by ste sa to konečne mohli naučiť, milí gastroexperti) vychutnanie si pečenej kačice na francúzskom ostrove La Reunion za [...]

Múdrejší ustúpi?

20.09.2023

MÚDREJŠÍ USTUPUJE DOVTEDY, KÝM SA Z NEHO STANE DEBIL. .:.

M a k a r a

18.09.2023

Jeden z titanov správnej slovenčiny v RTVS…

Poľská armáda / Poľskí vojaci / Poľský vojak /

Poľskú pohraničnú stráž posilnilo doteraz najväčšie plavidlo. Cena? 111 miliónov

23.09.2023 22:03

Plavidlo je takmer 70 metrov dlhé a 11,5 metra široké. Na palube bude mať 20 stálych členov posádky.

nehoda

Nehody na východe Slovenska: Obeť a piati zranení

23.09.2023 19:38

Pri Hažíne nad Cirochou v okrese Humenné vlak narazil do chodcov.

Británia Londýn EÚ Protest Vstup Opätovný

„Obrovská chyba.“ Tisíce ľudí v Londýne žiadali návrat Británie do EÚ. Kayová: Politici nám klamali

23.09.2023 19:02, aktualizované: 20:56

Za odchod z EÚ hlasovalo v roku 2016 v referende 51,9 percenta voličov, za zotrvanie 48,1 percenta.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,068
Celková čítanosť: 1859717x
Priemerná čítanosť článkov: 1741x

Autor blogu

Kategórie