Zalo┼ż si blog

Spriadanie myšlienok

­ččó SPRIADANIE MY┼áLIENOK

Antona Pi┼żurn├ęho je vo─żn├Żm pokra─Źovan├şm jeho ├║spe┼ínej memo├írovej pr├│zy ÔÇ×Biela skrinkaÔÇť, ktor├║ v roku 2018 vydalo Vydavate─żstvo Spolku slovensk├Żch spisovate─żov.

Rukopis je dielom dvoch autorov, ktor├ş s├║ z├írove┼ł ÔÇ×kronik├írmiÔÇť dvoch ─Źasov├Żch ├║sekov ÔÇô matky Janky Pova┼żanovej Pi┼żurnej a jej syna Antona Andreja Pi┼żurn├ęho – ┼żivota v dedinke ÔÇ×Pren─ŹovÔÇť pod b├íjnym vrchom Sitno ne─Ćaleko Banskej ┼átiavnice.

Anton spom├şna na svoje z├í┼żitky z detstva v nej v sedemdesiatych rokoch minul├ęho storo─Źia, jeho mama Janka, rod├í─Źka z Pren─Źova, dc├ęra obuvn├şckeho majstra na roky povojnov├ę.

Obaja bez ÔÇ×spomienkov├ęho optimizmuÔÇť realisticky a s l├ískou opisuj├║ ┼żivot v dedinke, v ktorej roky p├┤sobil aj slovensk├Ż renesan─Źn├Ż k┼łaz Andrej Kme┼ą. Jeho pr├ştomnos┼ą nav┼żdy pozna─Źila ┼żivot a duchovn├ę rozp├Ątie tejto r├ízovitej dedinky stredn├ęho Slovenska na pomedz├ş Hontu a Tekova.

Anton poetick├Żm sp├┤sobom opisuje svoje ÔÇ×archetypy detstvaÔÇť, ktor├ę vlastne tvoria aj z├íklad jeho neskor┼íej liter├írnej tvorby, najm├Ą posledn├Żch kn├şh jeho ÔÇ×Povest├ş a legiendÔÇť. Jeho ─Źas┼ą spom├şnania tvoria kapitoly: V Pren─Źove pod Sitnom, Andrej Kme┼ą a Po─Ź├║vadlo.

Janka v rukopise zachyt├íva u┼ż pomaly mizn├║ce ka┼żdodenn├ę ─Źinnosti, ktor├ę boli s├║─Źas┼ąou ┼żivota ─żud├ş v ├║dol├ş rie─Źky ┼átiavni─Źka, napr├şklad: Pe─Źenie chleba, Kosenie l├║k pod Sitnom, Pranie bielizne, Konopa, konopa (pod─ża ktorej je aj n├ízov tohto rukopisu), Varenie lekv├íru, Zab├şja─Źka, ┼áuster a ─Ćal┼íie.

Rukopis obsahuje cenn├ę a ┼ípecifick├ę v├Żrazy, ktor├ę sa u┼ż z pokladnice sloven─Źiny vytr├ícaj├║ a s├║ v pr├şlohe rukopisu.

Rukopis ÔÇ×Spriadanie my┼ílienokÔÇť Jany Pi┼żurnej a Antona Pi┼żurn├ęho m├í aj ve─żk├║ etnografick├║ hodnotu a bude ilustrovan├í p├┤sobiv├Żmi akvarelmi Daniely Schmidt.

V roku 2024 ju vyd├í renomovan├ę slovensk├ę kni┼żn├ę vydavate─żstvo.

.:.
Petra Nagyov├í D┼żerengov├í, spisovate─żka
J├║n 2023, Bratislava

P.S. Jednotliv├ę ├║ryvky boli prezentovan├ę aj na tomto blogu.

K u l t ├║ r a

24.11.2023

Pani ministerka kult├║ry nie je pr├íve moja ┼í├ílka k├ívy, ale toto je ─Źo? .:.

B├ęla a Mar├şna

23.11.2023

B├ëLA A MAR├ŹNA Ke─Ć┼że je pr├íve v kurze „zmie┼íavanie kult├║r“, na┼íiel som vo svojom arch├şve fotografiu z m├íja 2010, kde stoj├şme pred pam├Ątnou tabu─żou DOM MAR├ŹNY, v Banskej ┼átiavnici, ktor├║ sme tam in┼ítalovali v roku 2004. Nov├Ż majite─ż po nieko─żk├Żch rokoch bez m├┤jho vedomia tabu─żu odstr├ínil, z budovy urobil komer─Źn├║ „Banku l├ísky“, ktor├í v roku 2023, [...]

Marek Lackovi─Ź

Poslanec za Progres├şvne Slovensko sa vzd├íva mand├ítu starostu Hviezdoslavova

28.11.2023 14:25

Obci bude poslanec na─Ćalej pom├íha┼ą ako dobrovo─żn├şk.

Daniela Kralevich

V kauze tragickej smrti ┼ítudentky Linh vypo─Źuli znalca. Misska Kralevich vinu odmieta

28.11.2023 14:06

Podnikate─żka a b├Żval├í modelka ─Źel├ş ob┼żalobe pre pre─Źin usmrtenia.

orbán

┼Żiadne 'Spojen├ę ┼ít├íty eur├│pske' nechceme. Ochr├ínime n├írodn├║ suverenitu, znie z Ma─Ćarska

28.11.2023 13:40

Poslanci ma─Ćarsk├ęho parlamentu v utorok za─Źali diskutova┼ą o 12. novele ├║stavy a o n├ívrhu z├íkona pod n├ízvom Ochrana n├írodnej suverenity.

kyber┼íikana - die┼ąa pri po─Ź├şta─Źi - probl├ęm so ┼íikanovan├şm na webe

Z├íkladn├ę ┼íkoly v Sabinove zaznamenali pr├şpady ┼íikanovania, rie┼íili ich operat├şvne

28.11.2023 13:36

┼ákoly tvrdia, ┼że realizuj├║ r├┤zne osvetov├ę aktivity a spolupracuj├║ s Centrom poradenstva a prevencie.

pizurny2

Slov├í str├ícaj├║ svoj p├┤vodn├Ż v├Żznam a ─Źiny prav├Ż zmysel.

Štatistiky blogu

Po─Źet ─Źl├ínkov: 1,124
Celkov├í ─Ź├ştanos┼ą: 1957919x
Priemern├í ─Ź├ştanos┼ą ─Źl├ínkov: 1742x

Autor blogu

Kateg├│rie