Založ si blog

K l a u n i

K L A U N I

Televízne seriály sú obľúbené na celom svete. Moje naj sú MASH, Priatelia, Twin Peaks a samozrejme legendárne seriály české, ktorých autori aj dnes dokážu vytvoriť zaujímavé diela. Z nich boli v minulosti mojimi obľúbenými napríklad „Taková normální rodinka“ a mnohé ďalšie. (O súčasnej seriálovej produkcii slovenskej radšej pomlčím, snáď s výnimkou „Profesionálov“ a „Mafstory“.) Netrpím spomienkovým optimizmom, ani som nikdy nebol členom komunistickej strany, ale s chuťou si dokážem pozrieť aj trebárs „Pitavala z malého mesta“, alebo „30 případú majora Zemana“, pri ktorom by som sa chcel pristaviť.
Neskonale statočný a spravodlivý kriminalista Zeman (v podaní Vladimíra Brabce) samozrejme musel niesť všetky mimikry a angažovanosť socialistickej doby, v ktorej bol nakrúcaný.
.
Dnes v repríze odvysielala slovenská televízia „Doma“ diel Zemana „Klauni“, v ktorom sa kriminalista Zeman zoznámil s básnikom Danešom. Zápletka dielu sa odohrávala pred rokom 1968 (v ktorom Československo násilne inváziou obsadili vojská Varšavskej zmluvy) v poetickej vinárni „Konírna“, kde prišlo postreleniu herečky Evy Moulisové. Spomínam si na inú pražskú poetickú vináreň Viola, kde sa prezentovali básne vynikajúceho mladého českého básnika Václava Hraběho.
.
Politický rozmer dielu je evidentný, schematicky sa v ňom autori snažili (museli?) zhovädiť český kultúrny undergroud, podobne ako to urobili aj v ďalšom diele „Mimikry“ (Lábus a jeho paródia na Plastic People). „Básník Daneš“ (v podaní Petra Štepánka) vystupuje aj v ďalších dieloch, napríklad „Vrah se skrývá v poli“ a v legendárnom horore „Studna“. Podobným celoživotným Zemanovým nepriateľom, ktorý vystupuje vo viacerých častiach seriálu bol Bláha (v podaní Radka Brzobohatého), jeho bývalý nadriadený, neskôr emigrant a špión.
.
Celý seriál „30 případú majora Zemana“ nesie znaky ideologického boja „dobrého socializmu“ proti „prehnitému Západu“. Po roku 1989 sa to v Československu „obrátilo“ a máme tu demokraciu. Našťastie. Ak si však porovnám staré seriály bývalého Československa so súčasnou seriálovou produkciou (pričom samozrejme vždy jestvujú výnimky), rozdielna kvalita spracovania tých seriálov v minulosti (nielen hereckým obsadením) a tých dnešných, je markantná.
.
Klauni boli aj v minulosti, sú aj v súčasnosti. Bič Boží je vyžene! 😊

.:.
© Anton Pižurný
5. februára 2023 (1:12)

O r b a n i z á c i a

28.05.2024

ORBANIZÁCIA: . – Do ktorej redakcie teraz pôjdeme? Miau! V prípade potreby vieme urobiť aj Hau! .:. AP foto a.a.

S r a n d a

26.05.2024

V R E S K Aj vy ste si všimli, ako niektoré dnešné deti priam šialene vrieskajú nielen pri hre vonku, ale už aj doma? A všimli ste si aj ich potlačovanú agresivitu? Rodičia možno mávnu nad tým rukou, že to majú z toho internetu, počítačových hier a filmov, že to je v poriadku, nič sa nedeje, to iba malé deti „zo srandy“ vreštia“ ako posadnuté, [...]

Ukrajina, vojak

Západ vyrába muníciu pomalšie a drahšie, než Rusko. Zaplatí za to Kyjev stratou Charkova a Odesy?

28.05.2024 05:30

Rusko chrlí delostrelecké granáty trikrát rýchlejšie a štyrikrát lacnejšie ako Spojené štáty a krajiny Európskej únie, odhaduje poradenská spoločnosť Bain & Company.

Záskalie, skalné okno

Chcete vidieť, kde sa počas SNP ukrývali partizáni? Nahliadnite do vnútra jaskyne očami mReportérky

28.05.2024 05:00

Zábery priamo z jaskyne zachytila mReportérka Ľubka Šeroňová.

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,275
Celková čítanosť: 2229682x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie