Založ si blog

K l a u n i

K L A U N I

Televízne seriály sú obľúbené na celom svete. Moje naj sú MASH, Priatelia, Twin Peaks a samozrejme legendárne seriály české, ktorých autori aj dnes dokážu vytvoriť zaujímavé diela. Z nich boli v minulosti mojimi obľúbenými napríklad „Taková normální rodinka“ a mnohé ďalšie. (O súčasnej seriálovej produkcii slovenskej radšej pomlčím, snáď s výnimkou „Profesionálov“ a „Mafstory“.) Netrpím spomienkovým optimizmom, ani som nikdy nebol členom komunistickej strany, ale s chuťou si dokážem pozrieť aj trebárs „Pitavala z malého mesta“, alebo „30 případú majora Zemana“, pri ktorom by som sa chcel pristaviť.
Neskonale statočný a spravodlivý kriminalista Zeman (v podaní Vladimíra Brabce) samozrejme musel niesť všetky mimikry a angažovanosť socialistickej doby, v ktorej bol nakrúcaný.
.
Dnes v repríze odvysielala slovenská televízia „Doma“ diel Zemana „Klauni“, v ktorom sa kriminalista Zeman zoznámil s básnikom Danešom. Zápletka dielu sa odohrávala pred rokom 1968 (v ktorom Československo násilne inváziou obsadili vojská Varšavskej zmluvy) v poetickej vinárni „Konírna“, kde prišlo postreleniu herečky Evy Moulisové. Spomínam si na inú pražskú poetickú vináreň Viola, kde sa prezentovali básne vynikajúceho mladého českého básnika Václava Hraběho.
.
Politický rozmer dielu je evidentný, schematicky sa v ňom autori snažili (museli?) zhovädiť český kultúrny undergroud, podobne ako to urobili aj v ďalšom diele „Mimikry“ (Lábus a jeho paródia na Plastic People). „Básník Daneš“ (v podaní Petra Štepánka) vystupuje aj v ďalších dieloch, napríklad „Vrah se skrývá v poli“ a v legendárnom horore „Studna“. Podobným celoživotným Zemanovým nepriateľom, ktorý vystupuje vo viacerých častiach seriálu bol Bláha (v podaní Radka Brzobohatého), jeho bývalý nadriadený, neskôr emigrant a špión.
.
Celý seriál „30 případú majora Zemana“ nesie znaky ideologického boja „dobrého socializmu“ proti „prehnitému Západu“. Po roku 1989 sa to v Československu „obrátilo“ a máme tu demokraciu. Našťastie. Ak si však porovnám staré seriály bývalého Československa so súčasnou seriálovou produkciou (pričom samozrejme vždy jestvujú výnimky), rozdielna kvalita spracovania tých seriálov v minulosti (nielen hereckým obsadením) a tých dnešných, je markantná.
.
Klauni boli aj v minulosti, sú aj v súčasnosti. Bič Boží je vyžene! 😊

.:.
© Anton Pižurný
5. februára 2023 (1:12)

Ž i v o t

25.03.2023

M o c

24.03.2023

Č a s

23.03.2023

⏳ Č A S Keď ťa niekto zrazí na kolená, povedz si – Keď som už na kolenách, je čas na modlitbu! Keď ti niekto trhá srdce na kusy, povedz si – keď už je na kusy, je čas rozdať ho! Keď ti niekto rozbije sny, povedz si – keď už sú preč, je čas vstávať! Keď niekto zničí tvoj svet, povedz si – je čas sa ZNOVUZRODIŤ ! .:. (c) Anton Pižurný foto: [...]

protest prezidentský palác peace no war

Všetci chceme mier, ale vieme, aký?

26.03.2023 19:00

Mierom sa dnes oháňa kadekto, a neraz s nekalými motívmi. Predstavte si teda, že máte moc rozhodnúť o tom, ako by mal vyzerať spravodlivý mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako by vyzeral?

tula

Rusko tvrdí, že v Kirejevsku explodoval ukrajinský dron naložený trhavinou

26.03.2023 17:22

V centre mesta v Tulskej oblasti mohutný výbuch vyhĺbil veľký kráter, zranili sa najmenej traja ľudia.

bielorusko

Budú Putinove taktické jadrové zbrane v bezpečí pred bieloruskými partizánmi?

26.03.2023 16:05

Po ruskej invázii na Ukrajinu začali bieloruskí partizáni vo svojej krajine vykonávať sabotáže.

parlament, hlasovanie, predčasné voľby, zmena ústavy, Michal Šipoš

Šipoš: Skorší termín volieb by schvaľovanie zákonov v NR SR neovplyvnil

26.03.2023 15:06

Podľa podpredsedu opozičného Smeru Juraja Blanára by bolo férové, ak by boli voľby tri mesiace po tom, ako bola odvolaná vláda.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 905
Celková čítanosť: 1592146x
Priemerná čítanosť článkov: 1759x

Autor blogu

Kategórie