Založ si blog

Prvé dotyky na Počúvadle

PRVÉ DOTYKY
Okolie Banskej Štiavnice je známe svojimi prekrásnymi jazerami. Volajú ich tajchy a boli vybudované pre potreby baníkov, ktorým pomáhala poháňať ich stroje. Kolpachy, Richňava, Počúvadlo… Kedysi ich bolo viac než dvadsať. Hádam najznámejším bolo a je Počúvadlo. Je rovno pod Sitnom a je na ňom asi najviac chát. Vravievalo sa, že v ňom je najstudenšia voda. Náš otec v tom čase pracoval ako okresný veterinár a tí mali chatu práve na Počúvadlianskom jazere. Bola niekoľko minút od hrádze jazera, v dolinke, nad ktorou bola pekná studnička v domčeku so strieškou, k nemu bol na reťazi pripevnený plechový hrnček, aby si každý mohol nabrať výbornej vody a napiť sa.
Chata bola obložená drevom a pri nej bolo veľké ohnisko s kovovým ražňom a s veľkými pňami okolo na sedenie. To bol naozajstný táborák. Hneď v prvý večer sa mala robiť veľká vatra a naši známi z Bratislavy, ktorých otec pozval, keďže moja sestra Beáta mala ísť študovať psychológiu, rodina pána doktora Ďuriča, si zaumienili, že sa v ten večer bude robiť živánska. Netušil som, čo živánska je, ale zdalo sa mi to veľmi zaujímavé. Ďuričovci mali dcéru Katku, ktorú som volal „Kejt“, lebo to znelo tak anglicky. Najskôr sa mi nepáčila, lebo naši rodičia nás stále nútili, aby sme sa spolu kamarátili, a ja som sa s ňou nemal o čom rozprávať. Ale keďže naša spoločná dovolenka na chate na Počúvadle mala trvať viac ako týždeň a hneď v prvý deň začalo pršať, rozhodlo sa, že sa bude hrať kanasta a žolíky v spoločenskej miestnosti chaty.
A tu sme s Kejt boli doma. Zistili sme, že sme v kanaste experti a bez problémov sme dospelým dávali na frak ako nič. To náš zblížilo. A potom som si všimol, že Kejt má pekné oči, najmä keď sa na mňa dlho zadívala, aby som vedel, kam mám v kanaste priložiť karty. Lebo to už asi nebolo iba o kartách.
Kvapky dažďa stekajú po augustových oknách chaty na Počúvadle, dospelí išli do Štiavnice, ja hľadím z kuchyne na čoraz zmáčanejšie ohnisko pri lese. Chytá sa ma neznámy smútok, ktorý ale je akosi zvláštne krásny. Do šumu dažďa sa začal vplietať vrúcny spev vtáčikov. Akoby tušili, že onedlho dážď ustane a na oblohu vyjde Slnko, ktoré všetko vysuší a z lúky v našej doline začne stúpať závoj pary.
.:.
(c) Anton Pižurný
SPRIADANIE MYŠLIENOK
(úryvok z rukopisu)
foto autor
Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Prerástol Kollár Matovičovi cez hlavu?

18.09.2021 06:00

Pápež František volá po otvorenej cirkvi. „Biskup Bezák je toho stelesnením, a cirkevná hierarchia by ho najradšej poslala do Patagónie,“ povedal v podcaste Marián Repa.

Kokaín

V Rotterdame zaistili rekordnú zásielku kokaínu v hodnote vyše 300 miliónov eur

17.09.2021 23:24

V jednom z lodných kontajnerov objavili holandskí vyšetrovatelia až 4022 kilogramov návykovej látky.

kollár lipšic

Lipšic: Nech sa Kollár verejne ospravedlní za slová o čurillovskej mafii!

17.09.2021 22:05

Daniel Lipšic zdôraznil, že vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla viedol úspešné vyšetrovanie proti zločineckým skupinám piťovcov a takáčovcov.

Mária Kolíková

Kolíková: Očista sa musí udiať zákonne, riešením je nové nastavenie systému

17.09.2021 21:36

Riešenie, ktoré bude viesť k obnove dôvery v právny štát, vidí Kolíková v nastavení systému tak, aby zabránil v rámci trestného konania konfliktu jednotlivých inštitúcií.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 393
Celková čítanosť: 571642x
Priemerná čítanosť článkov: 1455x

Autor blogu

Kategórie