Založ si blog

Levické biele husi – fertále a leánka

LEVICKÉ BIELE HUSI
(Fertále a Leánka)
…Levičania si na chvíľu vydýchli od Turkov a pustili sa naprávať škody. Aj u Hoszúovcov bol väčší ruch ako inokedy. Ďula Hoszú (čo po slovensky znamená Dlhý) merkoval svoju Jolanku. Jolanka sa pôvodne volala Johanka a pochádzala z Oravy. S Ďulom sa stretla na chýrnom Levickom jarmoku. Keď uvidela statného fúzatého Maďara, ako si mastí gágor pečenou husacinou, hneď jej oravské srdiečko zapišťalo. Ďulovi tiež nielen fúziskami pomykalo, keď zbadal driečnu Johanku. Bol tam však jeden zádrhel. On nevedel po slovensky, ona po maďarsky. Ale vynašli sa. Láska sa vždy dokáže vynájsť. Zhovárali sa – po nemecky.
 
Pravdaže, ich láske rodičia spočiatku nepriali. Keď však videli, že mladí to myslia naozaj vážne a keď videli ten priam posvätný oheň lásky v ich očiach a dušiach, nakoniec privolili. A urobili dobre. Manželstvo to bolo priam bukolické. Len jedna vec ich škrela. Johanka – Jolanka neskôr povila Ďulovi tri dcéry a žiadneho chlapca…
 
V Leviciach sa stal chov husí, predaj husacích štvrtiek a obchod s husacími pečienkami známym široko – ďaleko. Mesto malo na to ideálne podmienky, hlavne dostatok vodných tokov, nevyhnutných pri chove husí.
Najznámejšie boli husacie štvrťky – fertále (z nem. viertel = štvrtina) Neskôr však mesto vydalo zákaz predaja pečienok počas cirkevných sviatkov, lebo vraj krik predávajúcich i jedákov, podgurážených dobrým levickým vínom „leánka“ (v preklade dievčina) narúšal priebeh cirkevných obradov. 
(úryvok z Povesti medzi láskou a smrťou)
 
.:.
(c) Anton Pižurný
foto a.a.

Herci & politici

25.07.2021

Letisko

24.07.2021

Obrovská hala medzinárodného letiska. Dlhý, pestrofarebný rad ľudí, ktorí prileteli do krajiny, sa svižne posúva k pultíku, za ktorým stojí šarmantná pracovníčka, kontrolujúca doklady cestujúcich a pýta sa ich na dôvod návštevy krajiny. Pán Jaroslav sa dostáva na rad, položí na pultík svoje potrebné doklady. Šarmantná pracovníčka v bielych rukaviciach ich berie [...]

Lakonicky

23.07.2021

Rusko námorníctvo prehliadka Putin

Putin: Ruské námorníctvo má všetko potrebné na obranu krajiny

25.07.2021 17:42

Rusko svojimi loďami operuje prakticky vo všetkých oblastiach svetového oceánu, uviedol Putin.

Peter Kovařík

Kovařík: Vyšetrovateľka inšpekcie mala postupovať podľa interných predpisov

25.07.2021 15:18

Tvrdí, že o vykonávaní zadržiavacích úkonov nebol informovaný nikto z jej nadriadených, a preto bolo potrebné preveriť nasadenie zásahovej jednotky v teréne.

Martin Čepček

Čepčeka vyhodili z klubu OĽANO, nemal rešpekt ku koaličnej zmluve

25.07.2021 13:41

Poslanec Čepček nepreukázal podľa OĽANO žiadnu ochotu obnoviť spoluprácu založenú na vzájomnej diskusii, tolerancii a dôvere s ostatnými.

Chorvátsko, autobus, nehoda, obete, zranení

Príčinou smrteľnej nehody autobusu v Chorvátsku bolo, že vodič zaspal

25.07.2021 13:36, aktualizované: 16:24

Išlo o autobus na pravidelnej linke medzi nemeckým mestom Frankfurt nad Mohanom a kosovským hlavným mestom Priština.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 342
Celková čítanosť: 486659x
Priemerná čítanosť článkov: 1423x

Autor blogu

Kategórie