Založ si blog

Vojna je krásna, ale krátka

POÉZIA A VOJNA
(Vojíne, vy jste takovej debil!)

Kedysi (keď sa naša republika ešte volala Československo) bola povinná takzvaná Základná vojenská služba (ZVS), ktorej sa musel na dva roky (iní aj menej, najmä ženatí s deťmi, ale iní aj viac, ak museli nadsluhovať basu) zo zákona zúčastniť každý mladý (zdravý) muž od 18tich rokov. Nechcem tu teraz riešiť jej zmysel (ale čoraz viac si myslím, že pár mesiacov vojny by sa dnes zišlo mnohým), ja som – odhliadnuc od niektorých nezmyselných príhod a rozkazov – mal „dobrú vojnu“, bol som vo funkcii štábneho pisára. Prvý rok v Domažlicích ako písař – motocyklista (tuším ČVO 934), čo dodnes nechápem, keďže nemám ani vodičák a svoju motorku som nikdy nevidel.

Druhým rokom ako pisár zabezpečovacieho útvaru Prvej armády v Příbrami (kam som sa rozkazom odvelil sám). O mojej ZVS by sa dal napísať román (už som ho aj začal písať), teraz sa chcem (aj na popud priateľa básnika Jiřího Rybišára z Chrudimi) zastaviť pri poézii v armáde. Pred nástupom na ZVS som už publikoval svoju poéziu a prózu v Novom slove mladých u Mihálika a Feldekovej, aj inde.

… Raz som sa teda (ako pisár – motocyklista) v Domažlicích z nudy hecol, keďže som často chodieval do útvarovej knižnice, napísal a zrežíroval som protivojnové poetické pásmo – výber z poézie Laca Novomeského a ďalších. Tuším som tam zakomponoval aj svoju vlastnú tvorbu, do toho pásma som okrem seba zrežíroval aj dvoch kolegov vojakov a veľmi dobre som sa na tom všetkom zabával. No a s týmto pásmom sme sa napodiv dostali až do divízneho finále ASUTu (Armádní soutěž umělecké tvořivosti) v Sušicích. Ale tam som to už emočne nezvládol a tak som sa ožral v ateliéri u kolegu pisára Marcela Vaneka, že som nešiel na pódium súťaže.

Všade ma hľadali, bol z toho dosť veľký prúser, ktorý mi našťastie pomohol vyhladiť Marcel (dnes známy spisovateľ, žijúci v Stuttgarte) ale až na druhý deň ráno ma našla v Marcelovom ateliéri (tvoril tam na propagácii) nejaká vojenská funkcionárka:
– „Vojíne, vy jste takovej debil! Proč jste nepřišel? Měli jste to vyhrát!“ – a bylo vymalováno.

S treštiacou hlavou som sa rozlúčil s Marcelom a bol som rád, že sa mi podarilo vyhnúť sa base.

Ach jo… ! Vojna je krásna, ale krátka. 🙂 – tak sme si hovorievali s veľkou dávkou cynizmu a irónie… 🙁

.:.
(c) Anton Pižurný
7. marca 2021

Neodpustia

16.04.2021

Muž s dáždnikom

11.04.2021

More nás dostihlo. Vlhkým jazykom pribieha spoza rohov a chytá nás za lýtka, myká plášťami a dáždnikmi. Do topánok nám zateká chladná voda. V suchu a teple sedia biznismeni, usrkujú zlaté nápoje. V okne vedľa mladá žena hľadí von, v jej lone pred krátkou chvíľou započal nový život. Muž, kráčajúci v pľušti, už dávno stratil svoju tvár. Nahradil ju poker face, [...]

Lavička pre jedného

10.04.2021

LAVIČKA PRE JEDNÉHO (Verba volant, scripta manent) Čím vyšší cieľ, tým dlhšia dráha letu strely. Kto vidí neviditeľné, ten víťazí v nemožnom. Keď sa človek stotožní sám so sebou, zaniká. Každý okamih nášho plynúceho života je jedinečný. Nič predsa netrvá večne, ani láska jednej slečny. Kto nebol celkom na dne, nevie, čo je víťazstvo. Na novú lásku vždy [...]

Igor Matovič, Marian Kotleba

Matovič a Kotleba sú na dne prieskumu dôveryhodnosti

18.04.2021 13:30

V politike je najdôveryhodnejšia prezidentka Zuzana Čaputová, za ňou nasleduje Peter Pellegrini (Hlas) a premiér Eduard Heger.

vrbetice výbuch munícia sklad

Výbuch v muničnom areáli vo Vrběticiach vyšiel na miliardu korún

18.04.2021 12:50

Explózia vo Vrběticiach bola zničujúca. Po výbuchu 16. októbra 2014 nasledovali ďalšie. Pri prvej explózii zomreli dvaja ľudia.

Dušan Kováčik, zadržanie, NAKA

Dušan Kováčik píše spoza mreží o väzbe: Kontrolovali ma každú pol hodinu

18.04.2021 12:32

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa ozval z väzby: "Zažil som päť dní, keď ma kontrolovali každú polhodinu, deň, noc aj s rozsvietením svetla."

parlament, erik tomas

Tomáš kritizuje neskoré otváranie škôl, Gröhling hovorí o zodpovednosti

18.04.2021 12:22

Spolu s Rumunskom má Slovensko najdlhšie zatvorené školy v rámci krajín EÚ, uviedol v diskusnej relácii V politike Erik Tomáš.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 245
Celková čítanosť: 337377x
Priemerná čítanosť článkov: 1377x

Autor blogu

Kategórie