Založ si blog

Havran alebo krkavec

Edgar Allan Poe

sa narodil 19. januára 1809, Boston, Massachusetts, USA – zomrel 7. októbra 1849, v Baltimore, Maryland, USA) bol americký romantický básnik, prozaik, literárny teoretik a esejista.

Bol autorom spravidla fantastických a mystických príbehov a zakladateľom detektívneho a hororového žánru.

Bol jedným z troch detí páru kočovných hercov Elizabeth a Davida Poeových. Jeho otec mal alkoholické sklony a opustil matku ešte pred Edgarovým narodením. Matka zomrela v roku 1811 vo veku 24 rokov na tuberkulózu a zanechala po sebe tri siroty: malého Edgara, jeho mentálne postihnutú sestru Rosalie a brata Williama, ktorý rovnako ako otec mal alkoholické sklony a predčasne zomrel.

V roku 1836 sa oženil so svojou trinásťročnou sesternicou Virginiou Clemm (zomrela predčasne o jedenásť rokov neskôr v roku 1847). Alkohol a drogy spôsobovali Poeovi intenzívne stavy depresie a neskôr vďaka nim aj stratil zamestnanie. Roku 1845 uverejnil Havrana, ktorý doslova ohromil vtedajšiu verejnosť. Poe v tom čase zažil krátke obdobie slávy a mondénnych úspechov. Jeho alkoholové a drogové dlhy ho však z tohto postavenia skoro stačili uvrhnúť späť do zúfalej biedy.

Poeova smrť bola hodná diel, ktorým sa venoval: 3. októbra 1849 bol nájdený opitý (a zrejme aj pod vplyvom omamných látok) na baltimorskom chodníku v blízkosti Light Street. Bol urýchlene hospitalizovaný, ale z kómy, do ktorej následne upadol, sa po celé štyri dni neprebral. Zomrel v ranných hodinách 7. októbra 1849.
————————————————————————

Jeho najslávnejšia báseň HAVRAN so známym „never more“, – nikdy viac – je o osudovom rozhovore s čiernym vtákom. Myslím si však, že buď Alan, alebo prekladatelia sa nevyjadrujú celkom správne. Najvernejšie vie ľudskú reč napodobniť krkavec, ktorý je aj väčší než havran.

.:.
Anton Pižurný
K U P E C K Á

My vieme, čo potrebuje náš otrok:
Dáme hore hlavu no a ruku vbok!
Žijú iba egoisti, lebo tí sú správni…
Kašľať už na básnikov. Tí robia len rany,

kto chce s vlkmi prežiť,
musí stále štekať, riadne vyť!
Pre nás tečie rieka naopak
a vy máte len holú riť!

Pokojne sa obeste, nás to poteší:
– bude menej zgerby v Otčine.
Okrem toho vec to porieši.
(Len nás neprichyťte pri čine.)

Aj ten Koniec sveta, ten si kúpime:
Máme všetko, lebo na nás nemajú.
Nejaké výčitky ako vetry z gatí pustíme.
Hurrrá! Hurrrá! Krkavce už krákajú

Im je málo byť, oni chcú len mať.
A naša domo/vina je pre nich
už len krkavčia mať….

.:.
(c) Anton Pižurný
toto je KRKAVEC

toto je HAVRAN

foto a.a.

Neodpustia

16.04.2021

Muž s dáždnikom

11.04.2021

More nás dostihlo. Vlhkým jazykom pribieha spoza rohov a chytá nás za lýtka, myká plášťami a dáždnikmi. Do topánok nám zateká chladná voda. V suchu a teple sedia biznismeni, usrkujú zlaté nápoje. V okne vedľa mladá žena hľadí von, v jej lone pred krátkou chvíľou započal nový život. Muž, kráčajúci v pľušti, už dávno stratil svoju tvár. Nahradil ju poker face, [...]

Lavička pre jedného

10.04.2021

LAVIČKA PRE JEDNÉHO (Verba volant, scripta manent) Čím vyšší cieľ, tým dlhšia dráha letu strely. Kto vidí neviditeľné, ten víťazí v nemožnom. Keď sa človek stotožní sám so sebou, zaniká. Každý okamih nášho plynúceho života je jedinečný. Nič predsa netrvá večne, ani láska jednej slečny. Kto nebol celkom na dne, nevie, čo je víťazstvo. Na novú lásku vždy [...]

vrbetice výbuch česko

Čaputová, Heger aj Korčok podporujú Česko vo veci vyhostenia ruských diplomatov

18.04.2021 13:30

Slovensko podporuje diplomatické kroky Českej republiky v súvislosti so zisteniami okolností výbuchu v muničnom sklade Vrbětice, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.

Igor Matovič, Marian Kotleba

Matovič a Kotleba sú na dne prieskumu dôveryhodnosti

18.04.2021 13:30

V politike je najdôveryhodnejšia prezidentka Zuzana Čaputová, za ňou nasleduje Peter Pellegrini (Hlas) a premiér Eduard Heger.

vrbetice výbuch munícia sklad

Výbuch v muničnom areáli vo Vrběticiach vyšiel na miliardu korún

18.04.2021 12:50

Explózia vo Vrběticiach bola zničujúca. Po výbuchu 16. októbra 2014 nasledovali ďalšie. Pri prvej explózii zomreli dvaja ľudia.

Dušan Kováčik, zadržanie, NAKA

Dušan Kováčik píše spoza mreží o väzbe: Kontrolovali ma každú pol hodinu

18.04.2021 12:32

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa ozval z väzby: "Zažil som päť dní, keď ma kontrolovali každú polhodinu, deň, noc aj s rozsvietením svetla."

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 245
Celková čítanosť: 337476x
Priemerná čítanosť článkov: 1377x

Autor blogu

Kategórie