Záhadný vagón na Slnečných jazerách

10. januára 2021, pizurny2, Nezaradené

HORTYHO VAGÓN NA SLNEČNÝCH JAZERÁCH

Slnečné jazerá v Senci sú známou a vyhľadávanou turistickou destináciou. Na brehoch piatich jazier sú objekty naozaj rôznych tvarov a veľkostí. Do 21. decembra 2020 na svojom mieste stál aj vyradený železničný vagón, ktorý slúžil na rekreačné účely.

21. decembra 2020 bola však cesta od železničnej stanice na Juhu až po Reckú bránu po celý deň uzatvorená, pretože maďarská firma po rokoch tento vagón odstránila.

Mnohí nevedeli, že do chaty na južnej strane Slnečných jazier je zamurovaný železničný vagón, a nie hocijaký!

Majiteľ chaty ponúkol vozeň Železničnému múzeu SR. Najprv sa predpokladalo, že patril do súpravy prezidentského vlaku T. G. Masaryka, pretože vozeň do začiatku 70-tych rokov XX. storočia slúžil vláde ČSSR na reprezentačné účely.
Podľa čísla podvozku však bolo zistené, že vagón bol vozňom č. 9 vlaku Miklósa Horthyho zvaný Turán, ktorý sa v závere II. sv. vojny ocitol na českom území a bol skonfiškovaný povojnovou vládou ČSR.

Vo vozni je kuchyňa, tri spálne a jedáleň so stolom pre osem osôb.
Zamurovaním bol vagón ideálne zakonzervovaný a donedávna bol najzachovalejším vozňom súpravy Turán. Žiaľ interiér bol značne poškodený nedávnymi nájazdmi vykrádačov a bezdomovcov.

Nemý svedok histórie XX. storočia sa vydal na cestu do Železničného múzea v Budapešti, kde bude zrekonštruovaný podľa pôvodnej technickej dokumentácie, a stane sa súčasťou jeho expozície.

Všetky náklady demontáže a prepravy sú hradené z rozpočtu Ministerstva ľudských zdrojov Maďarska.

Ktovie, čo bude stáť na tom atraktívnom mieste, ktoré po ňom zostalo…

.:.
(ap)foto autor