Založ si blog

Medzi láskou a smrťou

🐎 M U R Á Ň
(Láska k životu)

Širokou pláňou náhornej plošiny dunia nielen kopytá slobodných koní, ale aj veky nepodkuté. Tajomné útroby Muráňa ukrývajú stále ďalšie žriedla živej vody histórie. V neďalekej Ochtinskej aragonitovej jaskyni milióny rokov kamenie srdce. Rád nemeckých rytierov dávno dokonal svoje ušľachtilé činy, hoci možno práve dnes by naša krajina potrebovala rytierov, pre ktorých pomoc blížnemu znamenala viac ako zhŕňanie majetku a podenkové prežívanie nádhery života.
Áno, ešte aj dnes duní podzemie Muráňa neobyčajne mocnou históriou, ešte mocnejšou prírodou, oboje v objatí najväčších ľudských vášní: Lásky a nenávisti. Láska k životu je však najmocnejšia a vďaka nej sme tu aj my.

Hrad Muráň na brale Cigánka, bol kedysi majestátnym kráľovským strážnym hradom postaveným v 13. storočí. Vďaka svojim pestrým dejinám patrí k najznámejším hradom na Gemeri.

Jedným z príbehov, ktorý tvorí jeho pohnutú minulosť, je aj príbeh Márie Széchyovej (ktorá bola po mame vnučkou smutne známej grófky Alžbety Nádašdyovej – Báthoryovej) a grófa Františka Veszelényiho, hradného pána neďalekého Fiľakovského hradu, ktorého prvou manželkou bola Žofia Bosniaková).

.:.
(c) Anton Pižurný (úryvok z pripravovanej knihy nanovo literárne spracovaných 16 povestí s názvom „Medzi láskou a smrťou“.)

Na obraze Mária Széchyová

Keď sa chce, vraj sa dá všetko. Keď sa dá, tak sa všetko chce.

24.09.2020

NALEJME SI ČISTEJ POÉZIE Telo už škrípe výstrahami, že mladosť nebola zadarmo, nič krajšie neomámi ako pocit, že sa stalo to, čo sa nemalo. To čo malo zostať tabu, vypieklo s nami ako rebrá na rošte a had radí nám: − Ešte poproste o zopár dní a hodín navyše. Na nepokojnom mori sa naša loďka chabo kolíše, stratila už plachty, veslá zobral prúd. no a maják oslepol [...]

Po smrti v strome

23.09.2020

Už aj v Bratislavskom Krematóriu je niekoľko hrobových miest, ktoré sú pomerne netradičným spôsobom uloženia ostatkov na večný odpočinok. Tento spôsob pochovávania sa pomaly na svete začína rozširovať, (napríklad v susedných Čechách) a na Slovensku sa s ním začalo aj vo Zvolene. Spočíva v tom, že popol z človeka sa neuloží do urny, ale do kapsuly, ktorá sa umiestni [...]

Nemecko, koronavírus

ONLINE: Nemci považujú za riziko ďalšie štáty, Slovensko obišli

24.09.2020 07:00, aktualizované: 07:14

Nemecko pridáva na svoj zoznam rizikových oblastí ďalšie v rôznych štátoch EÚ. Česko má opäť viac ako dvetisíc nakazených za deň.

hranice, koronavírus

Zatvoríme hranice? Rozhodne sa v piatok

24.09.2020 06:52

Tlmočil som názor konzília odborníkov, že treba hranice zavrieť, uviedol minister Krajčí. Vláda si nechala čas do piatka, keď sa definitívne rozhodne.

Trump

Trump odmietol sľúbiť pokojné odovzdanie moci

24.09.2020 06:44

Americký prezident Donald Trump odmietol v stredu prisľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky v novembrových prezidentských voľbách.

Moskva, oslavy

Rusi zrejme zostrelili vlastnú stíhačku v simulovanom boji

24.09.2020 00:00

Ruskú stíhačku Su-30, ktorá sa v utorok zrútila pri Tveri, mohla omylom zostreliť iná stíhačka, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

pizurny2

Slová strácajú svoj pôvodný význam a činy pravý zmysel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 73493x
Priemerná čítanosť článkov: 1312x

Autor blogu

Kategórie