Medzi láskou a smrťou

6. augusta 2020, pizurny2, Nezaradené

🐎 M U R Á Ň
(Láska k životu)

Širokou pláňou náhornej plošiny dunia nielen kopytá slobodných koní, ale aj veky nepodkuté. Tajomné útroby Muráňa ukrývajú stále ďalšie žriedla živej vody histórie. V neďalekej Ochtinskej aragonitovej jaskyni milióny rokov kamenie srdce. Rád nemeckých rytierov dávno dokonal svoje ušľachtilé činy, hoci možno práve dnes by naša krajina potrebovala rytierov, pre ktorých pomoc blížnemu znamenala viac ako zhŕňanie majetku a podenkové prežívanie nádhery života.
Áno, ešte aj dnes duní podzemie Muráňa neobyčajne mocnou históriou, ešte mocnejšou prírodou, oboje v objatí najväčších ľudských vášní: Lásky a nenávisti. Láska k životu je však najmocnejšia a vďaka nej sme tu aj my.

Hrad Muráň na brale Cigánka, bol kedysi majestátnym kráľovským strážnym hradom postaveným v 13. storočí. Vďaka svojim pestrým dejinám patrí k najznámejším hradom na Gemeri.

Jedným z príbehov, ktorý tvorí jeho pohnutú minulosť, je aj príbeh Márie Széchyovej (ktorá bola po mame vnučkou smutne známej grófky Alžbety Nádašdyovej – Báthoryovej) a grófa Františka Veszelényiho, hradného pána neďalekého Fiľakovského hradu, ktorého prvou manželkou bola Žofia Bosniaková).

.:.
(c) Anton Pižurný (úryvok z pripravovanej knihy nanovo literárne spracovaných 16 povestí s názvom „Medzi láskou a smrťou“.)

Na obraze Mária Széchyová